„Ako neko želi da ima bilo kakav uticaj u ovom delu Evrope, mora da ima saradnju sa Srbijom“, rekao je ministar finansija Siniša Mali, odgovarajući u emisiji Oko Radio televizije Srbije na pitanje zašto je Srbija važna Kini, uoči današnjih sastanaka predsednika Kine Si Đinpinga sa srpskim zvaničnicima.
Mali je podsetio da je Srbija od samog početka kao partner bila deo kineske inicijative „Jedan pojas jedan put“ te da je Kina „jedna od dve najmoćnije sile sveta i po BDP-u, i po broju stanovnika i po potencijalu tržišta“.
„Ne mogu da potcenjujem druge posete, ali po meni ovo je najveći državnik, najvažnije, najmoćnije zemlje, koji je u Srbiju došao u poslednjih nekoliko godina“, rekao je Mali.
Iako je ekonomija Srbije mala u odnosu na kinesko tržište, Siniša Mali kaže da je Srbija dominantna ekonomija na Zapadnom Balkanu i da je perspektiva njenog rasta najveća.
„S druge strane, ako pogledate način na koji se mi odnosimo prema svim investitorima, kineskim takođe, oni se ovde osećaju kao kod kuće, oni su ovde u prijateljskoj zemlji, mi nemamo vizni režim sa Kinom, mi smo potpuno otvoreni njihovim investicijama. Kada pogledate te zapadne zemlje, one sa jedne strane hoće i bore se za svaku kinesku investiciju, a sa druge strane pojavljuju se barijere kineskim investicijama i investitorima – u Srbiji to nemate“, kaže Mali.
Ministar je ocenio i da je sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom „ogromna, ako ne i najveća razvojna šansa naše privrede u narednih 10, 15 godina“.
„Zamislite da sve što proizvedemo ovde može da ide u Kinu bez carina, to je ogroman potencijal za poljoprivredu, farmaceutiku i razne druge grane“, rekao je Mali.
EU i dalje najvažniji trgovinski partner, udeo Kine sve veći