Srbija

17.01.2017. 15:15

Beta

Autor: Nova Ekonomija

Milović: Mihajlović tražio hapšenje Kurka, Karleuša sam uradio foto-robot ubice

Srbija

17.01.2017. 15:15

Suđenje optuženima za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije nastavljeno je danas u Specijalnom sudu u Beogradu svedočenjem penzionisanog načelnika Uprave kriminalističke policije Rodoljuba Milovića.

Milović je rekao da tokom istrage o ubistvu Ćuruvije nije trpeo ničije pritiske, niti mu je prećeno, a da je samo u dva slučaja došlo do „polupritisaka“.

On je svedočio da je tadašnji ministar unutrašnjih poslova Dušan Mihajlović tražio da se Miroslav Kurak, optužen za ubistvo Ćuruvije, ponovo uhapsi pošto je prethodno pušten posle saslušanja.

„Zahtevao je potom i da se po novinama piše da smo rešili slučaj i da su Luka Pejović i Predrag Jocić ubili Ćuruviju, što smo odbili“, rekao je Milović i dodao da su se Pejović i Jocić žalili suprugama i članovima porodice da ih neko lažno označava kao potencijalne ubice Ćuruvije.

„Kada je Jocić ubijen u Balkanskoj ulici, Pejović nam je rekao da misli da politika stoji iza toga“, rekao je Milović, dodavši da je Pejović mislio da njega i Jocića „neko etiketira kao potencijalne ubice Ćuruvije“.

Na pitanje sudije Snežane Jovanović da li je utvrđeno ko je „puštao te abrove po ulici“, Milović je odgovorio odrečno dodavši „da se to pričalo po ulici“. 

Milović je rekao i da je foto-robot ubice Ćuruvije sačinio Dragan Karleuša koji je tada rukovodio istragom o tom ubistvu.

„Karleuša ga je sačinio, ali nikada nismo saznali na osnovu kojeg iskaza“, rekao je Milović dodavši da je o tome pitao Karleušu, ali da nije dobio odgovor. 

Podsetio je i da Branka Prpa, koja je dobila udarac u glavu u trenutku ubistva Ćuruvije, nije „stoprocentno prepoznala “ Pejovića kao izvršioca ubistva. 

On je rekao da je 2003. godine, kada je Vladimir Dabić zamenio Karleušu, bilo aktivnosti u vezi s listinzima baznih stanica mobilne telefonije na dan ubistva Ćuruvije. 

Milović je rekao da policija to nije mogla ni da radi ranije, jer nije imala opremu, a 2003. je bivši službenik DB, tadašnji policajac Milutin Ateljević rekao da postoji način „da se vaskrsnu bazne stanice“ i da je za to potreban poseban softer. 

On je rekao i da je s tim 2003. godine „sigurno nešto rađeno“ ali da nezna šta pošto je prebačen na druge dužnosti. 

Milović je bio pripadnik policijske grupe Poskok koja je posle petooktobarskih promena 2000. istraživala politička ubistva iz perioda vlasti Slobodana Miloševića, a uz slučaj Ćuruvija, bavila se i zločinom na Ibarskoj magistrali i ubistvom Ivana Stambolića.

Prema optužnici, Ćuruviju je ubio Miroslav Kurak koji je u bekstvu, a saučesnik mu je bio Ratko Romić, koji je uhapšen u januaru 2014. Optuženi su tokom prethodnih ročišta odbacili svaku povezanost s tim zločinom.

Na završetku današnjeg ročišta sudsko veće je, kao neosnovan, odbilo zahtev odbrane da se optuženi Romić i Radonjić puste na slobodu posle čega je nastavak sudjenja zakazan za 21. februar. 

Naloženo je da se sasluša svedok Zlatko Kesić koji ni danas nije došao u sud kojem je njegova supruga poslala pismo da to ne može da uradi jer je povredio rame dok je šetao psa. 

Sudija Jovanović je naložila da Kesić, ukoliko ne dođe ni na sledećem ročište, bude kažnjen sa 100.000 dinara.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.