Sindikati i poslodavci imaju rok do 15. septembra da dogovore iznos minimalne cene radnog sata u Srbiji.
Premijer Aleksandar Vučić je već najavio da će Vlada podržati eventualno povećanje, koje će najverovatnije biti po devet dinara više po satu rada.
Milan Knežević iz Asocijacije malih i srednjih preduzeća kaže da će sada biti povećane plate koju su veoma male.
„One ne obezbeđuju ni minimum materijalnih pretpostavki za normalan život. Sa 121 dinar na 130 dinara – to je neko povećanje od 6,5 procenata, Iduće godine to bi se moglo odnositi i na plate do 30 hiljada, a u 2018. godini mogli bismo da uđemo u povećanje plata svake godine za iznos inflacije“, navodi Knežević.
Svaki zaposleni u Srbiji ima pravo da za sat vremena svog rada bude plaćen minimalno 121 dinar. Ukoliko se sindikati i poslodavci nađu na sredini, minimalna cena rada najverovatnije će skočiti na 130 dinara po satu. To praktično znači da bi oko 300.000 onih koji primaju minimalac, dobijalo tek hiljadu i po dinara više nego do sad.
„Minimalna zarada bi trebalo da bude neka vrsta socijalnog odnosa. Međutim, najčešće kada se poveća minimalna zarada, onda se u tim procentima povećaju i ostale zarade. Da ne bi došle na nivo minimalne“, kaže predsednik Unije poslodavaca Nebojša Atanacković.
Njegove reči, međutim, negira Ljubisav Orbović, predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije:
„Nije tačno da se automatski povećavaju i ostale plate. Ona nije cena rada, i ne može da bude u ovom momentu. Minimalna zarada se odnosi samo u onim firmama gde ima problema u poslovanju. Normalno da onaj koji radi za puno radno vreme treba da prima više“, navodi predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović.