Srbija

19.09.2024. 12:49

Nova ekonomija

Autor: Nova Ekonomija

Ministarstvo finansija najavilo rebalans budžeta zbog većih prihoda

Veća izdvajanja će biti iskorišćena za podsticanje nataliteta, poljoprivredu, zdravstvo, prosvetu

Srbija

19.09.2024. 12:49

Ministarstvo finansija najavilo je da će se danas pred Vladom Srbije naći izmene i dopune Zakona o budžetu za 2024. godinu, a da će od ponedeljka ove izmene i dopune biti i pred poslanicima.  Rebalansom budžeta se, između ostalog, obezbeđuju veća sredstva za podsticanje nataliteta, poljoprivredu, zdravstvo, prosvetu, navodi Ministarstvo. 

Kako je objašnjeno, rebalans je pozitivan zbog 133 milijarde dinara većih prihoda od planiranih, pa je i i ideja da se ti prihodi preusmere na ono što je u ovom trenutku prioritet.

Prema saopštenju, danas će se na Vladi naći i Predlog zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom koji će omogućiti veća izdvajanja države za sve bebe rođene od 1. januara ove godine.

Ministar finansija Siniša Mali obrazložio je da veći prihodi u budžetu od planiranih nisu slučajni i da su rezultat rasta srpske ekonomije od 4,3 odsto u prvih šest meseci ove godine, što Srbiju pozicionira na  drugo mesto po rastu u Evropi, „dok je u poslednjih šest godina među top pet“.

Ministar je dodao da stopa zaposlenosti u Srbiji u ovom trenutku iznosi 51,4 odsto, odnosno da 2.360.000 ljudi radi, plaća poreze i doprinose.

Paralelno sa tim, istakao je, nastavljen je i rast stranih direktnih investicija i to 16 odsto u prvih osam meseci.

Prošla godina je bila rekordna sa 4,5 milijardi evra SDI u Srbiji, navodi se u saopštenju.

Mali je rekao da će rebalansom biti omogućena veća izdvajanja za poljoprivredu za 18 milijardi dinara, što će ukupno za taj sektor značiti budžet od 137 milijardi, odnosno 7,3 odsto ukupnog budžeta Republike Srbije.

Takođe, istakao je, sektor zdravstva će dobiti dodatnih oko 30 milijardi dinara, prosveta 12 milijardi, a uz to će, kako je rekao biti povećana i izdvajanja za vojsku.

Paralelno sa rebalansom budžeta, pred poslanicima će, kako je rekao, biti i Predlog zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom kojim će biti omogućena isplata novca za decu rođenu 1. januara ove godine i kasnije, i to za prvo dete 500.000 dinara, za drugo 600.000, dok će za treće dete roditeljski dodatak iznositi 2.280.000 dinara, a za četvrto 3.180.000 dinara.

On je za novembar najavio i predlog budžeta za 2025. godinu, kojim će biti predviđen rast zarada od osam odsto u javnom sektoru, i od po 12 odsto za nastavno osoblje i vaspitačice u predškolskim ustanovama.

Mali kaže da na računu države u ovom trenutku imamo 718 milijardi dinara, što državi pruža potpunu likvidnost i mogućnost da ispunjava sve svoje obaveze ispunjava.

Od 1. januara, kako je dogovoreno, biti povećana i minimalna zarada za 13,7 odsto, sa 404 na 457 evra.

Kako je rekao Mali, to je nastavak dvocifrenog povećanja minimalca nakon ovogodišnjeg povećanja od 17,8 odsto.

Od 1. decembra penzije biti povećane za 10,9 odsto, čime će sa sadašnjih 390 evra dostići prosek od 435 evra, naveo je Mali.

On je istakao da je cilj jasno postavljen  – „Srbija 2027“ sa prosečnim platama od 1.400 evra, prosečnim penzijama i minimalnom zaradom od po 650 evra, te još većim kvalitetom infrastrukture i života u Srbiji.

Ministar se osvrnuo i na predstojeću posetu Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Srbiji, koja počinje 3. oktobra, pojasnivši da se tekući aranžman Srbije sa tom institucijom završava, te da će se razgovarati o novom aranžmanu, daljim reformama, novim strukturnim ciljevima.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. dvojac VUČIĆ/VUČEVIĆ ignoriše važeći regulatorni okvir I TIME krši Zakone Srbije o podeli AKCIJA EPS-a građanima i zaposlenima u EPS-u !!!! d o k l e ??????? DA LI U OVOJ DRŽAVI IMA NEKI PRAVNIK DA PODNESE KRIVIČNU PRIJAVU ????

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.