Srbija

05.08.2024. 13:56

Beta

Autor: Nova ekonomija

Ministarstvo: Nema zahteva za eksploataciju rude na području Novog Pazara

Foto: Pixabay

Srbija

05.08.2024. 13:56

Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije danas je saopštilo da trenutno nema zahteva za eksploataciju na području opštine Novi Pazar, prenosi agencija Beta.

„Privredno društvo Zlatna reka resources iz Beograda poseduje odobrenja za vršenje geoloških istraživanja na lokalitetima Leča na Rogozni, Zlatni kamen, Šanac na Rogozni i Pasji potok i svi se nalaze na teritoriji Novog Pazara. Za lokalitete Leča, Zlatni kamen i Pasji potok odobrenja za istraživanje su izdata drugim privrednim društvima i ona su preneta na privredno društvo ‘Zlatna reka resources'“, navodi se u saopštenju.

Dodaje se da „Zlatna reka resources“, shodno Zakonu o rudarstvu i geološkim istraživanjima, izveštava Ministarstvo o izvršenim istraživanjima na odobrenim istražnim poljima.

„Tokom istražnog perioda detektovani su određeni potencijali kada govorimo o rudama koje sadrže bakar i zlato, ali svakako dalja istraživanja će pokazati da li predmetni lokaliteti nose tu vrstu sadržaja metala da bi se mogao smatrati perspektivnim sa aspekta eventualne eksploatacije“, istaklo je Ministarstvo povodom navoda u javnosti da će na području Novog Pazara biti otvoren rudnik.

Australijanci našli zlatnu žicu kod Novog Pazara: „Plemenitih metala ima za pola Evrope“

Kako je objašnjeno, posle završetka istraživanja radi se Elaborat o rezervama i resursima, na osnovu kojeg se utvrđuju i overavaju rezerve i resursi određene rude.

Tek nakon podnetog Elaborata i njegove analize koju radi Republička komisija, može sa sa sigurnošću govoriti o tačnoj količini i kvalitetu rezervi na ovom prostoru.

Ministarstvo je potvrdilo i da kompanija „Adriatic metals“ iz Beograda poseduje odobrenja za geološka istraživanja olova, cinka, srebra i bakra, na lokaciji Кaznovići, sa rokom važenja do 26. novembra 2024. godine. To istražno polje zahvata delove teritorije Raške i Novog Pazara.

„Samo geološka istraživanja metaličnih mineralnih sirovina traju duži niz godina i predstavljaju veliki rizik za investitore, jer se ne može sa sigurnošću pretpostaviti da li će doći do pronalaska ležišta. U konretnim slučajevima, s obzirom da je u toku faza istraživanja, ne može se govoriti o otvaranju rudnika“, istaknuto je u saopštenju.

Ukazano je da je dug put od istraživanja, pronalaska ležišta, njegove verifikacije a onda i dobijanja neophodnih dozvola za eksploataciju.

Da bi se dobilo odobrenje za istraživanje, potrebno je pribaviti uslove Zavoda za zaštizu prirode i Zavoda za zaštitu spomenika kulture. Tim uslovima se definišu ograničenja pod kojim se mogu obavljati istraživanja i uopšte da li se mogu vršiti.

Ako višegodišnja istraživanja rezultiraju pronalaskom ležišta, sprovodi se postupak verifikacije rezervi mineralnih sirovina.

Ukoliko se kompanija odluči za traženje neophodnih odobrenja za eksploataciju, potrebno je da izradi investiciono-tehničku dokumentaciju i pribavi čitav niz mišljenja i uslova, kao i saglasnosti drugih republičkih organa a pre svega onih koji se odnose na zaštitu životne sredine, vodoprivrede, koje se odnose na usaglašenost sa prostorno planskom dokumentacijom, protivpožarnu zaštiti, kulturno nasleđa. Tek posle obrade te dokumentacije i akata, i ukoliko su ispunjeni svi uslovi može da bude odobrena eksploatacija.

Na teritoriji Novog Pazara, kako je navedeno, eksploatacija se obavlja na tri lokaliteta koju obavljaju RMHК Trepča, Ukras i Novi Pazar, a dozvole su izdavane od 1968. do 2007. godine.

Na prodaju rudnik Lece kod Medveđe, najveće nalazište zlata u Evropi

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.