Vesti iz zemlje

06.07.2023. 16:50

MMF

Autor: Katarina Pantelić

MMF: Potrebno novo povećanje cena energenata u Srbiji

Foto: Nova ekonomija

Međunarodni monetarni fond (MMF) je u najnovijem izveštaju u vezi sa novim stend-baj aranžmanom koji je planiran za Srbiju, objavio da je zemlji potrebno dalje povećanje tarifa za struju i gas. Cena gasa i struje bi trebalo da poraste u novembru ove godine, a zatim ponovo u maju 2024. godine.

Od prvog novembra bi struja trebalo da poskupi za osam odsto i 1. maja 2024. godine, dok bi gas trebalo da poskupi deset odsto.

Cene energenata koje nisu namenjene domaćinstvima ostaju niske, prema procenama MMF-a.

Kako je napomenuto, i dalje treba voditi računa o ugroženim kupcima.

„Vlasti su sačuvale rezerve gasa u svojim skladištima u Srbiji i Mađarskoj i tokom zimskih meseci. Početkom 2023. godine ukupne rezerve gasa u Banatskom dvoru i u Mađarskoj su bili dovljni da pokriju oko 68 dana godišnje prosečne potrošnje“, navodi se u izveštaju MMF-a.

Manja potražnja energenata koja je podstaknuta toplijim vremenom i višim cenama krajnjih korisnika, smanjila je obim uvoza energenata.

Procenjuje se da će vrednost uvoza energenata u 2023. godini biti za 30 i više procenata niži nego što je bio 2022. godine.

Time će se smanjiti deficit tekućeg računa za oko 2,2 milijarde evra (oko tri
odsto BDP-a), uglavnom zbog 20 procenata nižih prosečnih uvoznih cena energije.

U izveštaju se navodi i da se očekuje pad fiskalne podrške Elektroprivredi Srbije i Srbijagasu sa 2,5 odsto BDP-a 2022. na ispod 1,0 odsto 2023. godine.

Kako je napomenuto, restrukturiranje energetskog sektora bi trebalo da se rukovodi strateškim ciljevima na visokom nivou, a reforma energetskog sistema je i dalje neophodna Srbiji.

„Očekuje se da će klimatski plan i Strategija razvoja energetike biti usvojeni do kraja 2023. godine“, nave je MMF.

Klimatski plan će, kako se navodi, samim tim definisati ciljeve i strategije Srbije za smanjenje efekta staklene bašte, povećanje udela obnovljivih izvora energije i postavljanje ciljeva ka većoj energetskoj efikasnosti.

Srbija uprskos spoljnim šokovima ostvarila „impresivne ekonomske rezultate“

U izveštaju Međunarodnog monetarnog fonda, objavljenom po završetku prve revizije stend-baj aranžmana, navodi se da je Srbija „uprkos spoljnim šokovima ostvarila impresivne ekonomske rezultate tokom poslednje decenije, koji odražavaju snažu ekonomsku politiku“.

kako je sitaknuto, rat u Ukrajini i problemi u energetskom sektoru su pogodili ekonomiju zemlje.

Kada je u pitanju inflacija, MMF ističe da je ona i dalje iznad cilja iako polako počinje da se smanjuje do kraja godine na osam odsto.

Očekuje se da će privredni rast Srbije u 2023. godini pasti na dva odsto jer stroža monetarna i fiskalna politika, još uvek visoka inflacija, slaba spoljna tražnja i pooštravanje globalnih finansijskih uslova utiču na privrednu aktivnost.

Fiskalni deficit, kako je navedeno, za 2022. pao je na 3,0 odsto BDP-a uprkos velikoj neplaniranoj fiskalnoj podršci državnih preduzeća za energetiku.

Stend-baj aranžman Srbije i MMF vredan je 2,4 milijarde evra i sprovodi se od decembra 2022. do kraja 2024. godine.

MMF: Privredni rast Srbije 2%, da se ne troši novac na ad hoc mere

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.