Trenutne evropske rezerve gasa su na donjoj granici petogodišnjeg proseka, što je dovoljno da Evropa izdrži sledeću zimu bez ruskog gasa, ali na duže staze, pred njom je kompleksiniji problem, piše sajt Oilprice.
Sukob Rusije i Ukrajine je istakao potrebu Evrope da poboljša svoju energetsku bezbednost i da smanji zavisnost od ruskog gasa. Ranjivost energetskog sektora je bio razlog zbog čega EU i SAD još uvek nisu uveli sankcije kada je u pitanju uvoz ruskog gasa.
Ko finansira Putinov ratEvropa dobija jednu trećinu prirodnog gasa iz Rusije, ali zavisnost varira između pojedinačnih država, piše Oilprice.
Polovina nemačkog uvoza zavisi od ruskog gasa, dok Italija 40 odsto gasa uvozi iz Rusije.
Jugozapadne evropske zemlje, Španija i Portugal ne uvoze ruski gas, dok jugoistočne zemlje i ruski zapadni susedi, Estonija i Finska, apsolutno zavise od Moskve jer gotovo 100 odsto gasa uvoze iz Rusije.
Kako rat u Ukrajini preti da prekine snabdevanjem ruskim gasom, bilo u vidu sankcije ili kao Putinova reakcija na sankcije, Evropa shvata da mora da se odvikne od ruske isporuke gasa, pa makar i po višim ekonomskim cenama.
Nemačka zbog Ukrajine obustavila Severni tok 2Analitičari iz Evropske komisije kažu da obezbeđivanje gasa za sledeću zimu neće biti problem, ali je pitanje šta će biti nakon toga, piše Oilprice.
Konsultantska kuća Wood Mackenzie ocenjuje da su rezerve evropske rezervena donjoj granici petogodišnjeg proseka, a da će Evropa moći naredne zime bez ruskog gasa, pod uslovom da dopunjuje rezerve u toku leta.
Zamrzavanje rezervi ruske centralne banke: Bomba u međunarodnim finansijama