Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit, GIZ) GmbH, u saradnji sa ambasadom te zemlje u Beogradu u subotu 23. septembra organizuje manifestaciju „Prijatelji dobre energije“. Cilj je upoznavanje sa obnovljivim izvorima energije.
Kako je saopštio organizator, manifestacija se održava u okviru obeležavanja Klimatske nedelje, u Beogradu, u subotu, 23. septembra, od 12 do 16 časova, na Kalemegdanu, u amfiteatru kod Prirodnjačkog muzeja.
Organizator događaja,, u saradnji sa Ambasadom Savezne Republike Nemačke u Beogradu, pripremio je zabavni i edukativni program posvećen očuvanju klime i zaštite životne sredine i ulozi održivih izvora energije u tome.
Na događaju će biti organizovane aktivnosti namenjene deci uzrasta od pet do 14 godina kako bi se bliže upoznala sa pojmom održivih izvora energije.
Na početku događaja očekuje ih predstava „Ko prirodu prlja, ima da nadrlja“, nakon čega će, u saradnji sa Dečjim inovacionim centrom, uslediti radionice na temu energetske efikasnosti.
Mladi će imati priliku da učestvuju u zabavnoj aktivnosti konstrukcije i programiranja robota i tako se upoznaju sa pojmovima energetske efikasnosti, štednje energije i zelene energije.
Osim toga, za najmlađe posetioce biće organizovane i radionice zanimljive fizike i elektronike, kao i kviz znanja. Posebna pažnja biće posvećena prozjumerima i svima onima koji žele da to postanu.
Reč je o kupcima-proizvođačima električne energije uz pomoć solarne energije. Ovakav pristup omogućava krajnjim korisnicima da postanu proizvođači energije, ostvarujući finansijske uštede i doprinoseći očuvanju životne sredine.
Svi zainteresovani za ovu oblast moći će da se informišu o prednostima i izazovima koje ulazak u takav sistem nosi sa sobom, te da se posavetuju sa stručnjacima ukoliko imaju nekih nedoumica i pitanja.
Na događaju će svoj rad predstaviti i energetska zadruga „Elektropionir“, koja je osnovana sa ciljem da osnaži ljude da aktivnije učestvuju u tranziciji srpskog energetskog sektora na obnovljive izvore energije.
Na ovom štandu posetioci će imati priliku da se upoznaju sa uređajima za merenje proizvodnje energije iz solarnih panela, praćenje kvaliteta vazduha, te praćenje proizvodnje i potrošnje energije, koje mogu da naprave u kućnim uslovima.
U Startap kutku biće predstavljen prototip alarmnog sistema za solarne
panele koji će obaveštavati korisnika o oštećenju i kvarovima preko IoS i Android aplikacije.
Ovo rešenje osmislili su studenti, a njegov dalji razvoj podržao je projekat „Promocija održivih izvora energije i energetske efikasnosti u Srbiji“ koji sprovodi GIZ.