Srbija

06.06.2016. 10:13

Blic

Autor: Nova Ekonomija

Na trenutni pad dinara utiče povlačenje stranih banaka iz srpskih hartija

Srbija

06.06.2016. 10:13

Na aktuelni pad dinara najviše utiče povlačenje stranih banaka iz srpskih hartija, kaže diler u jednoj od najvećih banaka u Srbiji.

Dinar je dostigao najnižu vrednost u poslednja dva meseca. Jedan evro vredi 123,2 dinara, a stručnjaci otkrivaju da na sunovrat utiču isključivo međunarodni faktori.

„Svetske finansijske organizacije, prvenstveno banke, poslednjih dana učestalo se povlače iz srpskih državnih hartija koje su kupovale u prethodnom periodu. Prodajom trezorskih zapisa dolaze do velikih količina dinara koje potom pretvaraju u evro i tako dovode do slabljenja domaće valute“, kaže svedok ovakvih transakcija. 

Kako objašnjava, strane banke počele su da prodaju srpske hartije zbog odluke američke centralne banke (FED) da zadrži isti nivo kamatnih stopa.

Najviša vrednost dinara prema evru u ovoj godini bila je 4. januara 121,5 dinara, a najniža 25. februara 123,5 dinara

Na taj način finansijskim igračima širom sveta FED je poručio da će dolar jačati i biti isplativiji od egzotičnih valuta, poput dinara, kune, zlota…

„FED im je praktično rekao vratite se na tržišta gde su kamate povoljnije“, kaže izvor „Blica“.

Centralna banka je od početka godine prodala 780 miliona evra i kupila 20 miliona evra. Guvernerka Jorgovanka Tabaković ponavlja da se da se kurs dinara prema evru formira na osnovu ponude i tražnje, pri čemu centralna banka interveniše kako bi se ublažile prekomerne oscilacije deviznog kursa.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.