Izvršni odbor Narodne banke Srbije (NBS) je danas odlučio da referentnu kamatnu stopu zadrži na 5,75 odsto, a i da ostanu nepromenjene kamatne stope na depozitne (4,5 odsto) i kreditne olakšice (sedam odsto).
Odbor je istakao da je referentna kamatna stopa od juna smanjena za ukupno 75 baznih poena i da se efekti dosadašnjeg ublažavanja monetarne politike mogu očekivati i dalje, saopštila je NBS.
Izvršni odbor je naglasio da je, i pored povratka inflacije u granice cilja (tri plus-minus 1,5 odsto) i nastavka njenog kretanja u okviru ovih granica, neophodno opreznu i restriktivnu monetarnu politiku NBS.
Objašnjenje je nešto veća otpornost inflacionih pritisaka, pre svega u okviru njene bazne komponente i nepredvidivost dešavanja u međunarodnom okruženju, rast geopolitičkih rizika i njihov uticaj na svetske cene energenata, ostalih primarnih proizvoda i druge makroekonomske pokazatelje.
Cena sirove nafte u prethodna dva meseca u bila rasponu od 70 do 80 dolara po barelu, uglavnom pod uticajem sukoba na Bliskom istoku, a znatniji rast svetske cene nafte su ograničavale dobre zalihe i očekivano slabljenje tražnje.
Ipak, kako se dodaje, i dalje je izražena zabrinutost da bi eskalacija sukoba na Bliskom istoku mogla da poremeti tokove nafte i da dovede do znatnijih poskupljenja.
To bi moglo da se odrazi na inflaciju u svetu i tempo ublažavanja monetarnih politika centralnih banaka i uslove finansiranja na međunarodnom tržištu, navedeno je u saopštenju.
NBS je istakla da je inflacija u Srbiji u granicama cilja i u septembru je usporila na 4,2 odsto međugodišnje.
Njeno kretanje je u skladu s putanjom koju je projektovala NBS, pri čemu je rast cena voća i povrća zbog suše bio veći od očekivanog, ali je to neutralisano padom cena naftnih derivata usled opadanja cene nafte u svetu.
Slično kao u zemljama regiona, bazna inflacija u Srbiji je viša od ukupne inflacije i bila je neznatno iznad pet odsto međugodišnje, objavila je NBS.
Centralna banka smatra da bi inflacija trebalo da ostane u granicama cilja, čemu će pre svega doprineti već restriktivni monetarni uslovi, niža uvozna inflacija i inflaciona očekivanja.
Izvršni odbor je ukazao da na opreznost monetarne politike upućuje i smanjena ponuda poljoprivrednih proizvoda na domaćem tržištu usled suše tokom leta.
Odlučujući o monetarnoj politici Izvršni odbor je imao u vidu i da su pozitivni pokazatelji realnog sektora, prenosi Beta.
Po preliminarnoj proceni Republičkog zavoda za statistiku, realni međugodišnji rast bruto domaćeg proizvoda u trećem tromesečju je bio 3,1 odsto.
Pozitivna kretanja u realnom sektoru podržana su smanjenjem inflacije, realnim rastom zarada i smanjenjem nezaposlenosti i tekućim investicionim ciklusom, navedeno je u saopštenju NBS.
Rastu privredne aktivnosti doprinosi i rast kreditne aktivnosti koji je u septembru ubrzao na 6,6 odsto međugodišnje, zahvaljujući povoljnijim kamatnim stopama usled ublažavanja monetarne politike NBS i Evropske centralne banke.
Nakon smanjenja u oktobru, tržišni učesnici očekuju da Evropska centralna banka i na narednom sastanku u decembru smanji kamatne stope, a to se očekuje i od Federalnih rezervi SAD.
Izvršni odbor NBS je imao u vidu da povećanje kreditnog rejtinga Srbije na nivo investicionog ranga od strane rejting agencije „Standard and Poor’s“ doprinosi nižoj premiji rizika zemlje i povoljnijim uslovima finansiranja, što će pružiti podršku daljem rastu raspoloživog dohotka za investicije i potrošnju, a time i privrednom rastu.
Izvršni odbor NBS kaže da će nastaviti da prati i analizira trendove na domaćem i međunarodnom tržištu i da odluke o budućoj monetarnoj politici donosi od sastanka do sastanka u zavisnosti od podataka, izgleda u kretanju inflacije i njenih ključnih faktora, kao i procene efekata donetih mera monetarne politike.
Prilikom donošenja odluka, Izvršni odbor će voditi računa da se obezbedi očuvanje finansijske stabilnosti i povoljnih izgleda privrednog rasta.
Na današnjoj sednici Izvršni odbor je usvojio novembarski Izveštaj o inflaciji s novim makroekonomskim projekcijama, koje će biti predstavljene na konferenciji za novinare 13. novembra, kada će biti dodatno obrazložene i donete odluke monetarne politike.
Naredna sednica Izvršnog odbora na kojoj će biti doneta odluka o referentnoj kamatnoj stopi održaće se 12. decembra.
Na tržištima kratkoročni „rodeo“ nakon Trampove pobede