Srbija

07.12.2016. 13:07

B92

Autor: Nova Ekonomija

Naftne kompanije traže promenu akcizne politike od države

Srbija

07.12.2016. 13:07

Udruženje naftnih kompanija Srbije zatražilo je promenu akcizne politike, uz ocenu da bi gorivo u Srbiji bilo još jeftinije da akciza nije povećana ove godine.

Kako se navodi u saopštenju UNKS, u prvih deset meseci ove godine prosečne maloprodajne cene benzina su bile niže za oko 8, dizela za oko 10 i TNG-autogasa za oko 7 dinara po litri, od prošlogodišnjeg desetomesečnog proseka.

„Ne bi trebalo ispustiti iz vida da bi gorivo bilo još jeftinije da od 2016. nije povećana akciza: i to na dizel za 4 dinara po litri, benzin za 2 dinara i 50 para po litri i i TNG-autogas za dinar po kilogramu. S obzirom da je na taj način povećana i osnovica za obračun PDV-a i po tom osnovu je povećano državno učešće u ceni goriva”, upozorava UNKS. 

Kako dodaju, po visini fiskalnih i parafiskalnih nameta koji opterećuju svaki litar goriva Srbija prednjači u odnosu na zemlje sa kojima se graniči, što stvara probleme i naftnim kompanijama zbog pada ukupnog prometa i državi zbog manjih fiskalnih prihoda. 

Analize UNKS-a pokazuju da je izmena akcizne politike neophodna i da bi određenim merama naša zemlja mogla znatno da smanji kupovinu goriva u susednim zemljama, što je poslednjih godina ustaljena stanovnika pograničnih mesta, kao i da stvori pogodnosti koje bi vozače u tranzitu i domaće transportere na međunarodnim linijama privukle gorivo kupuju na benzinskim stanicama u Srbiji, piše u saopštenju. 

UNKS je još jednom upozorilo nadležne na problem sivog tržišta koje, kako navode, postaje sve jača nelojalna konkurencija naftnim kompanijama koje posluju u skladu sa zakonom.

Što se tiče cene sirove nafte, UNKS navodi da je već sada izvesno da prosečna cena u 2016. godini neće dostići, početkom godine procenjenu vrednost od 50 dolara za barel i njena prosečna cena trenutno je 44,4 dolara. 

Prorosečna cena brenta 2015. je bila za oko 10 dolara viša, tačnije iznosila je 54,11 dolara za barel, navodi se u saopštenju.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.