Osigurajmo vaš uspeh zajedno!
Ništa bolje od toga kad ste sam svoj šef, zar ne? Vodite posao po svojim pravilima, imate fleksibilno radno vreme, sami određujete kad ćete na godišnji odmor… Kad bi to stvarno bilo tako, svi bismo bili pri...
U Srbiji i u njegovom glavnom gradu ne treba očekivati značajniji pad cena novoizgrađenih stanova, piše u najnovijoj analizi koju je objavio Kvartalni monitor. I pored toga, cene nekretnina u Srbiji u odnosu na prosečna primanja su precenjene u odnosu na cene koje su aktuelne u susednim zemljama.
Cene kvadrata novoizgrađenih stanova u Beogradu, kako se podseća, bile su za duplo su veće u 2018. godini (248.058 dinara po kvadratnom metru) u odnosu na 2007. godinu (113.813 dinara po kvadratnom metru).
U istom periodu potošačke cene su povećane za 72 odsto, što znači da su cene stanova rasle za 26 odsto brže od rasta opšteg nivoa cena.
Građanima Srbije, a posebno Beograda, potrebno je mnogo više godina rada da bi kupili novoizgrađenu nekretninu u gradu u kojem žive u odnosu na zemlje regiona (Severna Makedonija, Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Crna Gora).
Beogradske kirije poskupljuju, dvosobni stanovi idu i preko 600 evraLjudima koji žive u Beogradu, prema podacima iz 2018. godine, bilo je potrebno 24 do 25 godina kako bi kupili prosečan stan od 60 kvadrata, dok je u gradovima okolnih zemalja taj period duplo manji.
Naravno, tu treba uzeti u obzir da se u idealnom slučaju, nakon kupovine stana živi na liniji granice apsolutnog siromaštva, jer bi veći deo zarade išao na otkup stana.
U SRBIJI UČEŠĆE STAMBENIH KREDITA U BDP-U U 2018. GODINI IZNOSILO JE RELATIVNO NISKIH 7,6 ODSTO.
Zanimljiv je i podatak da je u Srbiji, odmah posle Beograda na toj rang listi Vrnjačka Banja, mesto u kome je građanim potrebno oko 24 godine da kupe novu nekretninu.
Sve to su znatno veća odstupanja u odnosu na zemlje okruženja.
U Sarajevu je potrebno skoro devet godina, Skoplju 9,1, Zagrebu 9,5, Podgorici 9,9 godina za kupovinu stana od 60 kvadrata.
Ipak, kako se dodaje, tržište nekretnina u Beogradu ima sposobnost prilagođavanja padu cena smanjivanjem ponude novih stanova na tržištu.
Učešće stambenih kredita u bruto-domaćem proizvodu (BDP) nije zabrinjavajuće ni po osnovu visine ni po osnovu trenda, a pored toga očekuje se da će Evropska centralna banka nastaviti da favorizuje kreditiranje, jer želi da odgovori na usporavanje rasta Evropske unije.
STAN U BEOGRADU SE U PROSEKU PRODA ZA 66 DANASa druge strane raste i broj turista, kao i izdavanje stanova na jedan dan.
Kako se objašnjava, rast cena novoizgrađenih stanova u Srbiji u poslednjih nekoliko godina ne samo da nije ograničen na Beograd, već nije ni najveći u Beogradu.
Beograd se inače sve jače pozicionira kao regionalni centar Zapadnog Balkana, što utiče i na porast kupovine stanova kao investicije i na porast tražnje iz inostranstva.
U 2018. godini odnosu na 2011. godinu prosečna cena kvadrata novoizgrađenog stana u Beogradu porasla je za 36 odsto, Vršcu 59 odsto, u Smederevu 54 odsto, Gornjem Milanovcu 34 odsto, Vrnjačkoj Banji 30 procenata, Pirotu 29, Čačku, Šapcu i Subotici 27 odsto, Novom Sadu 26 odsto.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Ništa bolje od toga kad ste sam svoj šef, zar ne? Vodite posao po svojim pravilima, imate fleksibilno radno vreme, sami određujete kad ćete na godišnji odmor… Kad bi to stvarno bilo tako, svi bismo bili pri...
Kamate na stambene kredite za postojeće i za nove korisnike od 2025. će biti ograničene na pet odsto, što bi, u slučaju da euribor krene da skače, zaštitilo dužnike od prevelikog rasta kamata, proizilazi iz ...
Goranu Vesiću, bivšem ministru građevinarstva, ukinut je pritvor, saopštio je Viši sud u Novom Sadu.Vesić je, podsećamo, 21. novembra priveden i određen mu je pritvor do 30 dana nakon urušavanja nadstreš...
Fabrika kompanije Puratos zvanično je otvorena danas u Kragujevcu, u prisustvu predstavnika kompanije, predstavnika Vlade Republike Srbije, lokalnih vlasti i medija. Investicija vredna sedam miliona evra dod...
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rs Inforamcije koje imaju dodatnu vrednost
POGLEDAJ SVE