Potpisani memorandum o razumevanju sa Kinom o bezbednosti hrane stvoriće uslove da u narednom periodu može doći do razvoja u sektoru proizvodnje i izvozu mesa.
„Ali to se ne može desiti preko noći, već je to plan za narednih pet do dvadeset godina“, izjavio je ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine Branislav Nedimović.
Kako je rečeno u ovom Ministarstvu, potpisani memorandumi su izuzetno važni, jer, kako kažu, predstavljaju osnov za razvoj stočarskog sektora i sektora izvoza mesa u narednih 10 do 15 godina.
„Njima smo uklonili sve administrativne prepreke i omogućili da posebno investitori nesmetano ulažu u farme i prerađivačke kapacitete, a potom i izvoze to meso na kinesko tržište“, kažu u Ministarstvu poljoprivrede.
Povodom komentara u medijima da Srbija nema dovoljno mesa za izvoz na tržiste veličine Kine, ministar Nedimović je rekao:
„Stvorili smo uslove da može da dođe do razvoja biznisa. Ovih dana čitam po medijima da nema dovoljno količine mesa i ja se slažem. To je tema koja nije sporna. Ali mi smo na ovaj način stvorili pravni okvir da može da dođe do posla kako bismo otvorili tržište. Svako ko o ekonomiji zna nešto, zna da ako imate tržiste, imate i posao. Ako nema tržista možte da mislite šta god hoćete, nećete imati kome da prodate proizvod“, kazao je Nedimović.
Kako je Tanjugu rečeno u ovom Ministarstvu, postoje dva načina za podizanje proizvodnje u stočarstvu. Prvi se, kažu oni, odnosi na mere državnih podsticaja za podizanje novih stada, izgradnju farmi, ali i prerađivačkih kapaciteta koji predstavljaju ključ razvoja stočarstva.
„Drugi način su investicije, bilo da je reč o srpsko kineskim zajedničkim ulaganjima ili samo kineskim. Uz svež kapital koji investitori svakako mogu da obezbede, ubrzano uvećanje stočnog fonda je moguće. Naravno i za to je potrebno vreme, što je posebno izraženo u govedarstvu. U svinjarstvu i ovčarstvu je nešto lakša situacija“, navode u Ministarstvu.