Norveško – srpski biznis forum čiji je cilj jačanje saradnje između srpskih i norveških firmi i institucija osnovan je 18. maja na inicijativu Arne Sanes Bjornstada, ambasadora Norveške u Beogradu, i Milana Simurdića, bivšeg ambasadora Srbije u Oslu.
Ovaj forum pruža podršku pojedincima i kompanijama u Srbiji koji žele da odu na norveško tržište, kao i kompanijama i pojedincima u Norveškoj kojima je interesantno srpsko tržište.
Jedan od osnivača foruma i njegov predsednik Oge Sakslund, koji je i većinski akcionar u kompaniji UBQ, u razgovoru za „Novu ekonomiju“ ističe da se ideja o forumu rodila kada su Srbin iz Norveške Boris Maksimović i Norvežanin Arne D. Danielsen, koji su se bavili biznisom u Srbiji, počeli da se suočavaju sa izazovima u vođenju posla između dve države.
„Radeći na tome shvatili su i da postoji dobar potencijal za saradnju Norveške i Srbije. Tako su došli na ideju da osmisle koncept koji će doprineti povećanju trgovine između dve zemlje. Njihova ideja predstavljena je ambasadoru Srbije u Oslu prošle godine, a u februaru je ambasadorka Suzana Bošković Prodanović pozvala srpsko norvešku poslovnu zajednicu u Oslu na sastanak u ambasadu. Nakon toga je poslovna zajednica podržala i odobrila taj koncept, a 9. maja je održana prezentacija u Norveškoj ambasadi u Beogradu i srpsko norveškoj poslovnoj zajednici u Beogradu“, priča Oge Sakslund.
Na Konstitutivnoj sednici održanoj 18. maja u Ambasadi Srbije u Oslu, poslovni forum je zvanično osnovan. Prema Sakslundovim rečima, od velikog značaja je i to što i srpska i norveška vlast podržavaju ovu inicijativu.
Formiranje ovog foruma biće od velike koristi za obe zemlje. Pre svega, pomoći će otvaranju novih radnih mesta u Srbiji kroz izgradnju srpskih firmi i kroz pomoć preduzetnicima da unaprede svoje poslovanje.
„Na taj način Srbi će imati priliku da rade dobar posao u svojoj zemlji, umesto da u potrazi za poslom iz Srbije odlaze u Evropsku uniju“, kaže Sakslund.
Na pitanje zašto su se odlučili baš za Srbiju, odgovara da je njegovo iskustvo u saradnji sa našom zemljom izuzetno pozitivno, i da se i sam uverio koliko je naš narod vredan i obrazovan.
„Znanje i veština srpskih inženjera su na istom nivou kao i kod njihovih kolega u bilo kojoj evropskoj zemlji. Srbi su, takođe, vrlo vredni i pouzdani“, navodi naš sagovornik.
Norveška je, po njemu, velika prilika za Srbiju jer ne postoji mnogo srpskih kompanija koje tamo posluju.
„Srbija treba da se okrene saradnji sa drugim državama. Kod nas ima prostora za mnoge usluge i poslove. I mi sa zadovoljstvom podržavamo našu saradnju“, ističe on.
Srpsko – norveški forum je registrovan u javnom norveškom registru za NVO i takođe će biti registrovan u registru privrednih subjekata. Imaće sekretarijat u Norveškoj i regionalnog menadžera u Srbiji. Upravni odbor će činiti Norvežani i Srbi.
„Forum ima odbor članova foruma, a to su dva profesora norveškog Univerziteta nauke i tehnologije, Slobodan Petrović, Oto K. Sonja, Jelena Šutić iz Telenora iz Norveške, i ja kao osnivač i većinski vlasnik UBQ“, kaže Oge.
Forum će funkcionisati kroz niz aktivnosti. Osim biltena i brošura u kojima će svi zainteresovani moći da se informišu o važnim temama i preduzećima, objavljivaće saopštenja, organizovaće poslovne ekskurzije, sastanke i seminare o opštim poslovnim temama, kao i mnoge druge marketinške aktivnosti pre svega u oblasti poljoprivrede, IT-ja, metalurgije i energetike.
Članovi foruma mogu biti srpske i norveške kompanije i institucije zainteresovane za saradnju i poslovanje. Forum će se finansirati iz članarina, koje neće biti visoke jer bi to obeshrabrilo manje firme.
Da se radi o zaista važnoj organizaciji koja puno obećava vidi se i iz impresivne poslovne biografije osnivača Oge Sakslunda, koji je inženjer telekomunikacija sa velikim međunarodnim iskustvom u Siemens-u i Ericsson-u. Kompaniju UBQ, koja se bavi telekomunikacijama i IT tržištem, i čiji je većinski vlasnik sa 55 odsto vlasništva osnovao je 2005. godine. Ima zastupništvo u Beogradu, koje je pre 18 meseci imalo svega četiri radnika, dok se danas broj zaposlenih povećao na 45. Sakslund je osim izuzetne poslovne karijere poznat i po tome što se takmiči u jednoj od najtežih sportskih disciplina u trijatlonu poznatoj kao Čelični čovek.