Vesti iz zemlje

07.07.2023. 12:01

Bankar.rs

Autor: Nova ekonomija

Novi rekord e-trgovine, bezgotovinsko plaćanje doseglo 1,2 milijarde evra

Foto: Nova ekonomija/Paola Felix Meza

U Srbiji je broj bezgotovinskih transakcija karticama i elektronskim novcem u 2022. godini premašio 42 miliona i dostigao vrednost od 1,2 milijarde evra, što je novi rekord u domenu elektronske trgovine, piše Bankar.rs.

Takav vid trgovine kontinuirano pokazuje trend rasta, a jedna od ključnih tema ovog digitalnog ekosistema je sprečavanje sive ekonomije u internet trgovini.

To je jedna od poruka sa treće Let’s talk e-Comm konferencije koju je organizovala eCommerce Asocijacija Srbije u saradnji sa Privrednom komorom Srbije (PKS), prenosi Bankar.rs.

Pomoćnik ministra u ministarstvu unutrašnje i spoljne trgovine Žarko Malinović podsetio je da se i dalje više od polovine plaćanja u zemlji obavlja gotovim novcem.

PLAĆANJE KARTICOM USKORO NA VEĆEM BROJU BEOGRADSKH PIJACA

U kontekstu borbe protiv nelegalne trgovine na internetu, za šta je nadležna tržišna inspekcija u okviru ministarstva, istakao je da je u poslednje tri godine pokrenuto više od 700 slučajeva i intervencija upravo u tom domenu, prenosi taj portal.

Opisao je i sa kakvim izazovima se suočavaju tržišni inspektori kada treba pronaći počinioce, ali i obezbediti dokaze za njihovo dalje gonjenje.

Mirjana Vučićević iz Udruženja za farmaciju i medicinsku delatnost PKS ukazala je da se smanjuje trend trgovine neregistrovanim dijetetskim suplementima, što je pokazala i analiza tog tržišta preko Facebook i Instagram stranica.

Udeo trgovine neregistrovanim dijetetskim suplementima na tržištu nelegalne internet trgovine smanjen je sa 60 na 40 odsto u 2023. u odnosu na 2019. godinu. To je rezultat otvorene komunikacije i saradnje sa sanitarnom i tržišnom inspekcijom, koje su opet odlično sarađivale sa policijom i Ministarstvom pravde“, istakla je ona, prenosi Bankar.rs.

NBS: U Srbiji raste bezgotovinsko plaćanje

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.