Vesti iz zemlje

30.09.2022. 11:59

Autor: Katarina Baletić

Novi vlasnik zemljišta IMT-a zainteresovan i za imovinu Prokupca

Vinova loza i grozdje u vinogradu Foto: Pixnio - Róbert Kóta

Vinograd, ilustracija

Prodaja preduzeća u stečaju “Prokupac”, kao i cele njegove imovine, zakazana je za oktobar. Prethodna prodaja je bila neuspešna, jer je novoosnovana firma “Procoopac” ponudila cenu 50 odsto nižu od procenjene vrednosti, što je odbor poverilaca odbio. Suvlasnik firme “Procoopac” je Davor Macura, predsednik odbora Alta banke i vlasnik kompanije ABL Solvent koja je prošle godine kupila zemljište Industrije mašine i trakotora (IMT) otkupom potraživanja Beobanke.

Prodaja preduzeća u stečaju „Prokupac“ a.d. zakazana je za 13. oktobar kada je i krajnji rok za dostavljanje ponuda.

Procenjena vrednost preduzeća sa imovinom je 17,08 miliona evra.

U pozivu se naglašava da procenjna vrednost nije minimalno prihvataljiva vrednost, niti je na bilo koji drugi način obavezujuća prilikom određivanja visine ponude.

Imovinu Prokupca čine nepokrenosti, pokretne stvari i prava u Beogradu, Prokuplju, Aleksandrovcu, Sićevu, Smederevskoj Palanci i Kolarima, Čačku, Pančevu, Somboru, Zrenjaninu, Sarajevu i Tivtu.

Prokupac je preduzeće registrovano za proizvodnju, destilaciju, prečišćavanje i mešanje pića.

Prokupac je bio najpoznatiji po proizvodima kao što su rakije Stomaklija i Manastirka i vinima Prokupac i Ružica.

Robni žigovi ovih pića takođe spadaju u imovinu preduzeća.

Procoopac hteo da kupio Prokupac

Prva javna prodaja Prokupca bila je neuspešna jer je jedini ponuđač ponudio polovinu procenjene vrednosti, piše u izveštaju stečajnog upravnika.

Ponuda je prosleđena na odlučivanje odboru poverilaca koji je na sednici održanoj 14. maja (tri dana nakon otvaranja ponuda) doneo odluku da se ponuda ne prihvata.

Prodaja je proglašena neuspešnom, a ponuđaču je vraćen depozit.

Na pitanja Nove ekonomije koja kompanija ili osoba je pokušala da kupi Prokupac nisu odgovorili ni Agencija za licenciranje stečajnih upravnika ni preduzeće Procoopac.

S druge strane, iz izveštaja se vidi da je jedini depozit uplatila firma indikativnog naziva “Procoopac” iz Beograda.

Depozit u iznosu od 401,6 miliona dinara uplaćen je 8. aprila. 

Povraćaj depozita je takođe zabeležen u izveštaju i to 21. aprila, u istom iznosu u kome je i uplaćen.

Ko stoji iza firme „Procoopac“

Firma „Procoopac“ osnovana je u martu 2022. godine. Vlasnici kompanije su firma Alta Pay Group i Relja Štrbac, sa udelima od po 50 odsto. Pretežna delatnost firme je izgradnja stambenih i nestambenih zgrada.

Alta Pay Group je u vlasništvu Davora Macure.

Macura je vlasnik i kompanije ABL Solvent i predsednik Upravnog odbora Alta banke.

ABL Solvent je prošle godine za 8,3 milijardi dinara (oko 70,6 miliona evra) kupio poslovni kompleks IMT na Novom Beogradu i time došlo u posed impoznantne imovine, kako je pisao istraživački portal VOICE

Samo deo tog imanja je građevinski plac na Novom Beogradu od oko 35 hektara čija se vrednost procenjuje na oko 250 miliona evra.

Tih 35 hektara zemljišta, spaja ulice Tošin bunar i Omladinskih brigada na Novom Beogradu, a procenitelji sa kojima je VOICE razgovarao, kažu da je tržišna cena građevinskog zemljišta u tom delu Beograda od 50.000 do 70.000 evra.

Drugi suvlasnik nove kompanije „Procoopac“ je Relja Štrbac.

Štrbac je i direktor beogradske kompanije Makler koja se bavi trgovinom na velikom farmaceutskim proizvodima.

Makler postoji od 1990. godine i bavi se prodajom i distribucijom dijagnostičke opreme, potrošnog materijala za laboratorije i transfuziološke službe, kao i prodajom derivate plazme.

Kako navode na svom sajtu, kompanija ima dugogodišnju uspešnu saradnju sa preko 130 zdravstvenih ustanova uključujući sve kliničke centre i institute u Srbiji.

Nova ekonomija je pokušala da kontaktira Davora Macuru i Relju Štrpca putem Alta banke i kompanije Makler, sa pitanjima da li će ponovo učestvovati na javnoj prodaji imovine Prokupca, ali nam do objavljivanja ovog teksta nisu odgovorili.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Tema:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.