Srbija

05.02.2016. 10:15

Blic

Autor: Nova Ekonomija

Nudili su vam besplatnu večeru preko telefona? Ne nasedajte, to je PREVARA.

Srbija

05.02.2016. 10:15

Iako je telefonska prodaja zakonom zabranjena, trgovce to ne sprečava da i na ovaj način obmanjuju građane. Navodnim besplatnim večerama operateri mame mušterije, pa ih potom ubeđuju da kupe i ono što im ne treba.

„Zakonom je zabranjeno obraćanje potrošaču protivno njegovoj volji, bilo telefonom, faksom, elektronskom poštom ili drugim sredstvom elektronske komunikacije“, kaže Goran Macura iz tržišne inspekcije.

Iako je poblematično korišćenje naših brojeva telefona, do njih je lako doći preko belih strana. Ono što je posebno problematično jeste to što mnogi od njih znaju kada nam je rođendan, pa nam tog dana nude i specijalne ponude.

Od 300.000 do 2.000.000 dinara je kazna za nasrtljive prodavce.
„Ljubazni operater mi je čestitao rođendan i rekao da sam dobila na poklon jastuk. Moje je bilo samo da platim PDV i dostavu, što je koštalo 3.999 dinara. Zahvalila sam se na poklonu jer je bio skup“, kaže jedna od „slučajnih mušterija“ iz Stare Pazove.

U udruženjima potrošača kažu da su imali slučaj gde je na besplatnoj večeri kupcu nuđen neki proizvod toliko napadno da je on u jednom trenutku rekao da bi ga kupio samo da ima novac kod sebe, ali ne može pošto nije poneo dovoljno gotovine. Trgovac ga je na to svojim kolima odvezao do stana da uzme novac.
„To je nasrtljivo poslovanje i kažnjivo je, a najčešća meta telemarketinga su stariji građani jer su i najlakši plen“, kaže Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta potrošača.

Svako uznemiravanje i nasrtljivo ponašanje građani mogu da prijave tržišnoj inspekciji.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Konačno da jedna institucija države postupi kako treba, odgovorno,po zakonu,i po nazivu same funkcije _ Zaštitnik građana. Kao što je rečeno,država treba da bude servis građana, a ne da primenjuje neprimerenu silu.
    Cela stvar je medijski svakodnevno u fokusu, da su ovi, u najvećem broju mladi ljudi, koji su se trbuhom za kruhom, izložili nemilosrdnoj globalnoj konkurenciji i neizvesnosti, postali meta što brutalnih izjava zvaničnika,što komentarima u medijima i mrežama, koji ponekad gotovo da pozivaju na linč. Mnogi od njih su u konstantnom stresu i blokadi za rad.
    Za kraj da citiram Novurkonomiju:“Šta je skuplje, oproštaj od frilensera ili oproštaj poreza“? Naravno primeren i razuman model oporezivnja je potreban.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.