Srbija

03.06.2015. 10:35

Beta

Autor: Nova Ekonomija

Objavljen izveštaj o nezakonitim privatizacijama

Srbija

03.06.2015. 10:35

Savet Vlade Srbije za borbu protiv korupcije objavio je da je analizurajući brojne privatizacije u proteklih 10 godina uočio mnoge primere nezakontosti u kojima je učestvovala Agencija za privatizaciju, ali da država nije na odgovarajući način reagovala na uočene probleme.
U Izveštaju o nezakonotom sprovođenju privatizacija, koji je objavljen na sajtu Saveta za borbu protiv korupcije, navodi se da je obrađeno više stotina predstavki koje se odnose na nepravilnosti u procesu privatizacije, o čemu je Vladi Srbije podneto preko 40 izveštaja tokom proteklih 10 godina.
Kako se ističe, u svim dosadašnjim izveštajima o spornim privatizacijama koje je Savet uputio Vladi isticano je da nedorečenost privatizacionih propisa omogućava nezakonitost i korupciju i da postoji sprega državnih službenika koje sprovode postupak privatizacije i uticajnih pojedinaca iz politike i biznisa.
Savet za borbu protiv korupcije je, ističe se, ukazivao i na neograničena prava direktora Agencije za privatizaciju da odlučuje o restrukturiranju, metodu, načinu, uslovima, vremenu privatizacije, kao i da kontroliše izvršenje ugovora, tako što se pojedinim kupcima društvenog kapitala daje mogućnost da u naknadnim rokovima izmiruju obaveze iz kupoprodajnog ugovora.
Utvđeno je i nepostojanje adekvatne kontrole kako za izvršenje ugovora, tako i za direktora Agencije, koji je imao izuzetnu moć u postupku privatizacije, bez ikakvih jasnih odgovornosti, navodi se u izveštaju.

Agencija nije obavljala svoj osnovni zadatak

Agencija za privatizaciju prilikom privatizacije preduzeća, kako se ističe, nije obavljala svoj osnovni zadatak, da firmama koje se privatizuju nađe dobrog vlasnika, koji će održati kontinuitet proizvodnje i bar zadržati broj zaposlenih.
„Agencija nije kontrolisala delatnost kupca, poreklo novca kojim se preduzeća kupuju, niti je utvrđivala bonitet kupca, što je stvorilo probleme u privatizaciji privrednih subjekata u Srbiji“, naveo je Savet za borbu protiv korupcije.
Prema Savetu, nakon zaključenja osnovnog ugovora o kupoprodaji Agencija je diskreciono odlučivala kojim kupcima će aneksima menjati odredbe osnovnog ugovora, pre svega u delu investicionog ulaganja, stavljajući tako u privilegovan položaj kupce društvenog kapitala subjekta privatizacije, u odnosu na druge ponuđače.
„Produženjem rokova za ispunjenje ugovornih obaveza kupca, Agencija je raskidala kupoprodajni ugovor tek kad su privatizovana preduzeća prezadužena sa devastiranom imovinom odlazila u stečaj. Nakon iznetog kapitala, odnosno imovine od strane kupca uz pomoć Agencije, uništena privatizovana preduzeća, raskidom kupoprodajnog ugovora vraćena su državi, mali akcionari su ostali bez akcija i zaposleni bez svojih radnih mesta“, navodi se u izveštaju o nezakonotom sprovođenju privatizacija.
Ocenjuje se da je tako narušeno poverenje investitora u pravni sistem Srbije, pa mnoga preduzeća koja su u restrukturiranju, kao i ona kod kojih je raskinut ugovor o privatizaciji, teško mogu naći kupca ili strateškog partnera.
„Zbog svega navedenog podnete su brojne krivične prijave i tužbe od strane bivših radnika i malih akcionara. Ti procesi još uvek nisu rešeni pa za mnoge postoji mogućnost zastarevanja“, navodi se u izveštaju.
Savetu je dokumentacija dostavljana za privatizaciju „Zobnatice“, „Zastave Pes“ iz Surdulice, „Beopetrola“, „Krušik akumulatora“, „Strela Šumadije“, HTP „Fontana“, brodogradilišta „Beograd“ i „Kladovo“, Holdinga „Komgrap“, „Venčaca“, firme „Minel Elvo“, fabrika šećera Vrbas i Kovačica, „Srbijateksa“, „Duge“, „Minel transformatora“, „Rubina“, ; kao i za poljoprivredne kombinate „Ratkovo“, „Feketić“, „Zmajevo“.Savet za borbu protiv korupcije je obradio i privatizacije „Industrije precizne mehanike“, preduzeća „BD Agro“ iz Dobanovaca i „Trajal korporacije“ iz Kruševca.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. U praksi, jako teško će vam psihijatar konstatovati dijagnozu, i upisati u karton. Izbegavaju svi a ne znam zbog čega? Zato se narod sam leči “lekićima“.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.