Srbija

27.11.2024. 12:48

Autor: Katarina Pantelić

Od 2019. do 2022. godine dato 189 miliona evra za sport – niko ne zna gde je otišao novac

Foto: PxHere

Srbija

27.11.2024. 12:48

U periodu od 2019. do 2022. godine iz budžeta Srbije, preko Ministarstva sporta, preneto je 22,2 milijarde dinara (oko 189 miliona evra) bespovratnih sredstava Košarkaškom, Vaterpolo, Odbojkaškom, Rukomentom i mnogim drugim savezima. Pored toga što su savezi dobili sredstva kroz redovne programe, značajni iznosi dodeljeni su i kroz COVID program. Međutim, s obzirom na to da sportskih aktivnosti nije bilo u toku perioda pandemije, pitanje je na šta su sredstva utrošena.

„Imajući u vidu da u periodu izolacije, zbog bolesti izazvane korona virusom nije bilo većih okupljanja, fizičkih aktivnosti i takmičenja, nije jasno u koje svrhe u ovolikom iznosu su ova sredstva potrošena. Kontrolu trošenja sredstava koju dobijaju sportski savezi, Olimpijski i Paraolimpijski komitet suštinski niko ne vrši, već oni samo formalno na propisanim obrascima dostavljaju Ministarstvu sporta finansijske izveštaje, koje Ministarstvo nema kapacitet da iskontroliše, a to očito ne radi ni budžetska inspekcija“, naveo je Savet za borbu protiv korupcije u svom izveštaju.

Takvu sumnju Savet nalazi u činjenici da u četvorogodišnjem periodu, gde je potrošeno blizu dvesta miliona evra, na sportske aktivnosti i infrastrukturne projekte preko Ministarstva sporta, nije bila utvrđena ni jedna zloupotreba tih sredstava, „što samo upućuje na zaključak da nije bilo prave kontrole njihovog trošenja“.

Kako su dodali, Ministarstvo sporta nije dostavilo ni jednu analizu svrsishodnosti trošenja navedenih sredstava, odnosno koliko ona doprinose sportskim rezultatima, pojedinačnim i ekipnim, uslovima i kvalitetu života i rada sportista, invalida, dece i mladih, ili u velikoj meri koriste zadovoljenju potreba zaposlenih u sportskim savezima i drugim sportskim institucijama.

Ministarstvo sporta je u periodu od 2019. do 2022. godine dodelilo 6,03 milijarde dinara za novčane nagrade, nacionalna sportska priznanja i stipendije vrhunskim sportistima amaterima. Od tog broja se 1,3 milijarde dinara odnosi na sportske stipendije, na nagrade 1,03 milijarde i na nacionalna priznanja 3,6 milijardi dinara.

Ukupno dodeljena sredstva za redovne programe, međunarodna takmičenja, kampove, posebne programe i programe preduzeća za 2019. godinu iznosila su 2,8 milijardi dinara, za 2020. godinu iznosila su 3,8 milijardi, u 2021. godini 5,8 milijardi i u 2022. godini 3,6 milijardi dinara.

Izgradnja sportske infrastrukture takođe upitna

Pored toga što nema prave kontrole trošenja sredstava za razne sportske aktivnosti, izgradnja sportske infrastrukture je takođe veoma upitna, navodi Savet.

Posmatrano po vrsti i mestu izgradnje sportskih objekata evidentno je da se najveća vrednost od 1,7 milijardi dinara odnosi na izgradnju Nacionalnog trening centra za šest sportova-Multifunkcionalne dvorane u Košutnjaku. Ostalih dvesta miliona dinara uloženo je u lokalne, mahom manje razvijene sredine.

Ministarstvo sporta je navelo u odgovoru Savetu za borbu protiv korupcije i da je za sve objekte vršena javna nabavka u otvorenom postupku.

Savet je naveo da se poslovi koji se odnose na pripremu, izradu i realizaciju projekata u oblasti izgradnje sportskih objekata i infrastrukture od značaja za Srbiju, prenose bez ikakvog pravnog osnova na druga ministarstva sa potpuno različitim nadležnostima. U takve projekte između ostalog spada i izgradnja Nacionalnog stadiona ali i tri gradska stadiona u Leskovcu, Loznici i Zaječaru.

Savet je zbog svega ovoga da i preporuku u kojoj se kaže da se izgradnja infrastrukturnih objekata u Srbiji „vrši u skladu sa prioritetima njenih građana, na osnovu javne rasprave, počevši od lokalnog do republičkog nivoa“.

Za infrastrukturne projekte od 2019. do 2023. godine, dat je novac za sledeće projekte (cene su izražene bez PDV-a):

U toku 2019. godine završena je izgradnja kupališnog kompleksa u Žitorađi vredna 102,6 miliona dinara, kao i izgradnja igrališta prilagođenog osobama sa posebnim potrebama u naselju Stara Strugara u opštini Raška vredna 6,9 miliona dinara.

U 2020. godini završena je samo izgradnja sportsko-rekreativnog centra „Školarac“ u Ubu, odnosno svlačionice za čiju je realizaciju dato 13,4 miliona dinara.

U toku 2021. godine urađeno je sedam projekata. Prvi se ticao uklanjanja prepreka osoba sa invaliditetom u opštini Žabalj vredan 1,7 miliona dinara, a u drugi završeni projekat spada sanacija poda u sportskoj hali u Crvenki vredna 13,3 miliona dinara.

Još jedan od projekata završenih te godine bio je projekat sancije i rekonstrukcije postojećih sportskih terena u Kraljevu vredan 7,8 miliona dinara.

Među njima bila je rekonstrukcija i dogradnja sportskog terena Medicinske škole u Leskovcu vredna 3,2 miliona dinara, ali i završetak Hale sportova Vlade Divac u Vrnjačkoj Banji kada su ugrađeni rashladni sistemi, vredan 9,1 milion dinara.

Još dva projekta te godine ticala su se rekonstrukcije sportskog terena u selu Kupinovac u Svilajncu u koji je uloženo 2,9 miliona dinara, i izgradnje nacionalnog trening centra za šest sportova u Košutnjaku vredna oko 1,7 milijardi dinara.

U toku 2022. godine urađena je adaptacija rasvete sportske dvorane u Baču vredna 2,9 miliona dinara, postavljanje multifunkcionalne podloge na spoljašnji školski sportski teren u OŠ „Velimir Markićević” u Majdanpeku vredan 1,6 miliona dinara, sanacija objekta u sportskom centru u Stalaću vredna skoro 5,3 miliona dinara, radovi na prilagođavanju sportske hale Vrnjačka Banja za potrebe osoba sa invaliditetom čija je konačna vrednost bila 5,8 miliona dinara.

Još jedan projekat ticao se izgradnje košarkaškog igrališta u Nišu vredan 2,8 miliona dinara.

U prošloj godini završena je rekonstrukcija Doma sporta „General Svetomir Đukić“ u Valjevu koja je koštala 8,35 miliona dinara, rađena je rekonstrukcija ogradnog zida na gradskom stadionu u Vranju vredna sedam miliona dinara, izgrađena je pamptreka u parku oko stadiona Jedinstvo na lokaciji Starog aerodroma u Kruševcu vredna 6,15 miliona dinara.

Pored ovih, izgrađeno je i rukomentno igralište sa radovima na prilagođavanju osobama sa invaliditetom u Kuršumliji vredno skoro 6,6 miliona dinara, sportski teren u Lešju u opštini paraćin vredan skoro 8,3 miliona dinara i teren za mali fubal u Trsteniku čija je vrednost radova izašla 9,2 miliona dinara.

Država dala 100 miliona evra za stadione u Leskovcu, Zaječaru i Loznici za koje nije ni uradila studiju opravdanosti

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.