Srbija

03.02.2016. 09:45

Blic

Autor: Nova Ekonomija

Od nevraćenog kusura trgovci zarade milione

Srbija

03.02.2016. 09:45

Kada bismo uzimali kusur i stavljali ga u kasu, četvoročlana porodica u kojoj svaki član bar jednom dnevno trgovcima ostavi dva dinara na kraju godine bila bi bogatija za oko 3.000 dinara.

I dok u svetu kupci očekuju kusur u cent, u Srbiji to nije slučaj. 

Skoro svaki dolazak u prodavnicu, pekaru ili pred kiosk praćen je sličnim scenariom. Za račun koji nije okrugao trgovci nam, ponekad uz izvinjenje, a ponekad bahato, kažu – „nemam sitno“. Tako nam najčešće uzmu od jednog do četiri dinara. 

Drugi scenario je nešto drugačiji, ali ishod je isti. Ljubazan trgovac pruža nam gomilu kovanica, a mi mu, uz osmeh i odmahivanje rukom, kažemo „ma, u redu je“.

U tom trenutku sitniš deluje smešno, ali ne razmišljate da, ako četiri člana jedne porodice bar jednom dnevno ostave u prodavnici bar po dva dinara, na kraju godine gube 3.000 dinara.

Ako svako od 2,5 miliona domaćinstava dnevno ostavi dva dinara u prodavnicama, dolazimo do podatka da Srbi svakog dana bace pet miliona dinara, što na godišnjem nivou iznosi 1,8 milijardi. 

S druge strane, retka je situacija da trgovci odmahnu rukom i kažu „ma, u redu je“ u slučaju da kupcu zafali sitniš.

Vlasnici dućana tvrde da u kasama ostavljaju oko 1.000 dinara u kovanicama.

„Na početku radnog dana kase su pune sitnog novca. Koliko sitnog novca će imati na startu, zavisi od veličine prodavnice, od toga koliki je promet, da li se nalazi u blizini škole“ – kažu u jednoj trgovini.

Ljubodrag Savić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, kaže da je nevraćanje kusura u inostranstvu nezamislivo.

„Dogodilo mi se u Engleskoj da je radnik s kase trčao za mnom da bi mi vratio sitninu. To samo pokazuje da oni novac cene, dok u Srbiji retko ko insistira na kusuru, koji je bitan samo deci i penzionerima“ – kaže profesor Savić.

Novac gubimo i kada ne želimo da ostavimo kusur trgovcima jer su u cenama i dalje u opticaju apoeni od 50 i manje para, koji su izbačeni iz upotrebe pre skoro osam godina. 

Cene koje nisu zaokružene na rafovima, zaokružuju se na kasi, i to tako što se iznosi do 50 para zaokružuju na nulu, a oni od 51 do 99 para na – dinar. Ipak, ova računica najčešće ide na štetu potrošača. 

Ako nam kroz plaćanje računa za struju, fiksni telefon i mobilni telefon zakinu po 20 para, građani godišnje ostanu kratki za dodatnih 37,6 miliona dinara.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Ovo je strasno, sta su napravili svom narodu. Znam puno njih koji su upali u ovaj problem.
    Umesto da stavi tacku na ovo ludilo, drzava cuti. Sramota!
    Jako mi je zao ovih ljudi, i onaj Vladimir, koji je pricao pre neki dan…
    Ko je taj koji vuce konce iza svega? Da li taj covek ima dusu?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.