Srbija

06.08.2021. 11:11

Nova ekonomija

Autor: Nova Ekonomija

Odgajivači borovnica: Dobar početak i sušna sezona

Kako se proizvodnja srpske borovnice širi, nova generacija proizvođača u zemlji koristi najnoviju tehnologiju za maksimiziranje kvaliteta, kaže Julka Toskić iz AgroBrandaProizvodnja borovnica u Srbiji poslednjih godina se uveliko pro&s...

Foto: Nova ekonomija/ Ivana Pavlović

Srbija

06.08.2021. 11:11

U Srbiji se šire plantaže pod borovnicama, a nova generacija proizvođača koristi najnoviju tehnologiju kako bi obezbedila dobar kvalitet, prenosi portal Internationalblueberry. Ovogodišnja sezona dobro je krenula, ali su kasnije nepogode smanjile rod, preneo je RTS.

Pored suše i grada koji su ove godine zadali nevodlje odgajivačima voća, problem predstavlja i nedostatak berača.

„Dok je bila samo malina u berbu su dolazili srednjoškolci i studenti. Starijih nije bilo. Evo ja imam situaciju – ženu od 73 godine, koja više bere od mlađih“, navodi Ljubiša Milijanović, proizvođač borovnica iz Arilja.

Berba borovnica i malina je u završnoj fazi, a uprkos visokoj ceni, proizvođači su bili suočeni sa sušom i gradom. Stručnjaci kažu da je ove godine rodilo samo 40 odsto zasada, a elementarne nepogode desetkovale su prinos i za narednu godinu, dok su prethodnih godina proizvođači proširivali svoje zasade.

„Proizvodnja borovnica u Srbiji poslednjih godina uveliko se povećala i sada se obavlja na površino od oko 2.500 ha“, kaže Julka Toskić iz preduzeća Agro Brand.

Objašnjava i da nova generacija proizvođača borovnica u Srbiji koristi najsavremeniju tehnologiju, pa je to donelo do poboljšanje u većim prinosima, sortiranju, pakovanju.

Kako mladi voćnjaci sazrevaju i dostižu pun kapacitet, izvoz svežih borovnica iz Srbije rapidno raste. Širom zemlje nalaze se nove savremene hladnjače i distributivni centri.

„Neki od najuspešnijih srpskih izvoznika sveže borovnice članovi su onlajn platforme pod nazivom Serbia Does Fruit (Srbija donosi plodove)“, dodaje Toskić.

Foto: Nova ekonomija/ Ivana Pavlović

Drastične razlike u ceni domaće maline: Od 250 do 400 dinara za kilogram
Rezime ovogodišnje sezone malina, iz ugla mladih berača

Ta platforma je osnovana sa ciljem da se srpska voćarska industrija međunarodno promoviše i predstavlja efikasnu vezu između sertifikovanih domaćih dobavljača i međunarodnih kupaca.

Sezona je dobro počela za proizvođače borovnica, jer se u Srbiji borovnica bere najmanje dve nedelje ranije od mnogih konkurenata, kaže Toskić. Samo u junu je skoro 1.700 tona borovnice izvezeno na desetak izvoznih tržišta, uključujući Holandiju, Nemačku, Veliku Britaniju i Rusiju.

„Ne samo da smo povećali zasade borovnica, već smo povećali i saradnju sa individualnim proizvođačima“, kaže Ana Bošnjak, generalna direktorka Agro Bel Sistem.

Iako sezona još uvek traje, Agro Bel Sistem već pregovara sa kupcima iz Skandinavije u vezi sezone 2022. godine.

„Povećali smo količinu i vrstu ambalaže u koju izvozimo borovnice“, kaže Bošnjak, „a do sledeće sezone ćemo takođe povećati sadašnje skladište i kapacitete za sortiranje borovnica.“

Foto: Nova ekonomija/ Ivana Pavlović

Direktorka firme Srbovoće, Slađana Vuković, kaže da je njihova kompanija ove godine izvezla 150 tona borovnice, što je tri puta više nego prošle sezone.

„Naša ukupna proizvodnja izvezena je na tržište Velike Britanije i već imamo veliki broj zainteresovanih kupaca iz te zemlje za sledeću sezonu. Sledeće godine pripremamo i mala pakovanja borovnica u skladu sa zahtevima kupaca“, napominje Vuković.

Goran Stajić, iz firme Berri 4 U kaže da borovnice osim Nemačke, Holandije i Rusije izvoze i u Dubai:

„Posebnu pažnju posvećujemo modernizaciji i primeni naprednih tehnologija. Kvalitet i očuvanje svežine i nutritivne vrednosti proizvoda su nam na prvom mestu“, objašnjava Stajić.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.