Vesti iz zemlje

30.11.2023. 10:50

RTV

Autor: Čedomir Savković

Pčelari razočarani otkupnom cenom meda, uprkos zadovoljavajućoj sezoni

Foto: Pixabay

Pčelari iz Kikinde nisu oduševljeni i pored zadovoljavajuće sezone, zbog niske otkupne cene meda i rasta troškove proizvodnje. Kilogram meda od uljane repice trenutno se prodaje za 1,6 evra po kilogramu, dok je cena suncokretovog meda dvadesetak dinara veća – 1,8 evra po kilogramu.

„To je zaista jako mala cena, trebalo bi barem da je 2,5 ili tri evra… Ova sezona je bila prosečna. Mnogi pčelari imali su dvadesetak kilogama po košnici. To bi bilo relativno dobro, da je cena odgovarajuća“ objašnjava predsednik Udruženja pčelara Kikinde Miloš Jančić za Radio-televiziju Vojvodine (RTV).

Oprema u pčelarstvu i sav potrošni materijal u međuvremenu su poskupeli za oko pedeset odsto.

Izvoz na evropsko tržište gotovo da dve godine već ne postoji, pa tako i pčelari nemaju motivaciju da nastave da se bave proizvodnjom i prodajom meda.

Niska cena i slaba prodaja demotivišu profesionalne pčelare, ali i mlade da počnu da se bave tim zanimanjem,

Mnogo posla i ulaganja, a zarada ispodprosečna. Tako pčelari u Kikindi ocenjuju trenutnu situaciju, a u prilog tome govore i brojke.

Pčelari traže strožu kontrolu kvaliteta meda

Oprema u pčelarstvu i sav potrošni materijal poskupeli su za oko 50 odsto. Izvoz na evropsko tržište gotovo da dve godine već ne postoji, pa tako i pčelari nemaju motivaciju da nastave da se bave proizvodnjom i prodajom meda.

„Trenutno imam u svom vlasništvu oko 120 košnica. Iskreno, razmišljam da taj broj košnica smanjim na pola za početak, a ako ovakva cena meda ostane ubuduće, moraću da prestanem da se bavim pčelarstvom i da pređem na neki drugi posao, zbog loše otkupne cene i prodaje meda,“ kaže pčelar iz Kikinde Robert Gorča.

Pčelari nisu zadovoljni sezonom

Kako dodaju, slična situacija je u celoj zemlji, ali i kod njihovih kolega u Rumuniji. Iako ove godine nije bilo pomora, pčelari nisu zadovoljni sezonom.

„Ova sezona je bila prosečna. Mnogi pčelari imali su dvadesetak kilogama po košnici. To bi bilo relativno dobro, da je cena odgovarajuća,“ ističe Jančić.

„Profesionalni pčelari, koji su imali više stotina košnica u svom vlasništvu, poklanjaju i prodaju svoje pčele, prestaju da se bave pčelarstvom. Nažalost, mladi koji su počeli pre par godina da se bave pčelarstvom su u startu odustali zbog loše otkupne cene meda,“ dodaje Gorča.

Niska otkupna cena i slaba prodaja bile su i teme stručnog skupa pčelara Vojvodine, koji je pre desetak dana održan u Kikindi. U pripremu za novu sezonu ulaze uz veliki strah da uloženo ni ovoga puta neće biti vraćeno.

Probajte beogradski med, iznenadiće vas koliko je dobar

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.