Srbija

14.01.2025. 15:37

Nova ekonomija

Autor: Dunja Marić

Plate nastavnika do 2026. godine veće od 113.000 dinara: Deo prosvetara i pored toga u ponedeljak obustavlja rad

Srbija

14.01.2025. 15:37

Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije saopštio je da će 20. januara, kada bi trebalo da počne drugo polugodište, organizovati potpunu obustavu rada i protestno okupljanje prosvetnih radnika u Beogradu. Ova najava dolazi nakon sastanka predstavnika Vlade i reprezentativnih sindikata, na kom je prosvetnim radnicima ponuđeno nekoliko povećanja plate u ukupnom iznosu od 31 odsto, kako bi se ispunio njihov glavni zahtev – usklađivanje sa republičkim prosekom. Međutim, ako se ciljevi vlasti u pogledu prosečne plate ispune, prosvetari ni sa ovim povećanjem neće biti na tom nivou, mada će mu biti vrlo blizu.

Prvi sastanak predstavnika četiri reprezentativna sindikata u prosveti sa premijerom Milošem Vučevićem od početka godine, održan je 9. januara. Vučević je tada izneo ponudu – dva povećanja plata za prosvetne radnike tokom 2025, u martu i oktobru.

„Predlog Vlade, u dogovoru sa predsednikom je da imamo u toku ove godine, 2025. dva povećanja plata za nastavnike – martovska plata da bude veća za pet odsto i oktobarska za pet odsto“, kazao je premijer.

Dodao je da će u januaru 2026. godine i za prosvetne radnike biti povećanje od sedam odsto, kao i za druge zaposlene u javnom sektoru. Kako je naveo, sa 11 odsto povećanja u januaru 2025, potom u martu, oktobru i januaru 2026, nastavnicima će za 13 meseci plate biti povećane za 31 odsto.

„Povećanjima, od oktobra bismo došli na nivo koji je i u zahtevima prosvetara, a to je da je početna plata u prosveti jednaka prosečnoj plati u Srbiji“, kazao je Vučević.

Kolike će biti plate nakon povećanja?

Inače, povećanje plata išlo bi kroz povećanje koeficijenata koji ulaze u obračun zarade. Primera radi, koeficijent za nastavnika u osnovnoj školi, sa sedmim stepenom stručne spreme, iznosi 17,32, a za školskog čuvara 9,67.

Ti koeficijenti množe se potom sa osnovicom zarade, koja od januara 2024. godine, za zaposlene u sistemu osnovnog i srednjeg obrazovanja iznosi 5.004 dinara.

Dakle, osnovna plata nastavnika trenutno iznosi 86.669 dinara. Na taj iznos može se dodati uvećanje po osnovu radnog staža ili starešinstva.

Nakon januarskog povećanja od 11 odsto, osnovna plata iznosiće oko 96.230 dinara.

Potom, ukoliko sindikati prihvate ponudu Vlade, u martu sledi novo povećanje, nakon kog će plata iznositi oko 101.000 dinara. Povećanje od pet odsto uslediće i u oktobru, što znači da će plata iznositi približno 106.000 dinara.

Nešto veće povećanje, od sedam odsto, uslediće u januaru 2026. godine, kada će početna plata prosvetnih radnika dostići skoro 113.500 dinara.

Iako je prvobitno planirano povećanje samo za nastavnike sa sedmim stepenom stručne spreme, ono će se ipak odnositi i na ostale prosvetne radnike, sa šestim stepenom stručne spreme. Njihov koeficijent je, međutim, u startu manji i iznosi 14,88.

Inače, ministar finansija Siniša Mali najavio je da je cilj Vlade da u decembru 2025. godine prosečna plata bude 1.000 evra, dakle oko 117.000 dinara. Ako se taj cilj ispuni, plate prosvetnih radnika ponovo neće u potpunosti biti usklađene sa prosečnom platom, već će oni zarađivati 970 evra. Ipak, plate u decembru po pravilu znatno odskaču od ostalih meseci, u kojima bi s ovim povećanjima zarade prosvetara verovatno zaista bile izjednačene sa republičkim prosekom.

Da se plata nastavnika sa sedmim stepenom stručne spreme uskladi sa prosekom bio je glavni zahtev prosvetnih radnika, a Vlada se obavezala da će ga ispuniti još 2023. godine, kada je sa predstavnicima sindikata potpisala Protokol.

Najavljena obustava rada

Za 20. januar, kada bi trebalo da počne drugo polugodište, Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije najavio je potpunu obustavu rada i protestno okupljanje prosvetnih radnika u Beogradu. Protestni skup pod nazivom „Učitelji i nastavnici su uz studente“ na Platou kod Filozofskog fakulteta počeće u 11 časova.

„Prosvetni radnici žele da pokažu dostojanstvo, odlučnost i hrabrost da se suprotstave vlastima koje im nude danajske darove dok ih paralelno s tim potkradaju i ponižavaju. Prosvetni radnici žele i da nedvosmisleno ostanu uz studente u borbi za uspostavljanje vladavine prava i suzbijanje sistemske korupcije“, navodi se u saopštenju ovog sindikata, koji nije učestvovao na sastanku sa predstavnicima Vlade, jer nije reprezentativan.

Ovu odluku je podržao i Forum beogradskih osnovnih škola. Izvršni odbor Foruma je, naime, jednoglasno doneo odluku u kojoj se navodi da je ponuda Vlade neprihvatljiva, te da predlažu da škole obustave nastavu od ponedeljka, 20. januara, ukoliko Vlada ni u petak ne ponudi zadovoljavajuće rešenje i ne prihvati sve zahteve prosvetnih radnika i studenata.

Kako za Novu ekonomiju objašnjava Mirjana Krivokapić, članica Izvršnog odbora Foruma beogradskih osnovnih škola, škole članice Foruma će danas izglasati da li će u ponedeljak obustaviti rad. To, dakle, znači da odluka Foruma nije obavezujuća, te da škole članice mogu da odluče da održe nastavu u ponedeljak.

Inače, zahtevi prosvetnih radnika, zbog kojih su i u decembru obustavili rad su smena kompletnog rukovodstva Ministarstva prosvete, ispunjenje materijalnih zahteva predviđenih potpisanim Protokolom za predškolske ustanove, osnovne i srednje škole, domove učenika i visoko obrazovanje, kao i potpisivanje Izmena i dopuna Posebnog kolektivnog ugovora.

Pregovori premijera i prosvetara: Datum početka drugog polugodišta i dalje nepoznat

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.