Agencija za zaštitu životne sredine (SEPA) saopštila je da savesno postupanje građana pri izboru energenata za individualna ložišta može da doprinese smanjenju aerozagađenja.
Kako se navodi, tokom 15. novembra 2022. prekoračenje graničnih dnevnih vrednosti emisija PM10 suspendovanih čestica izmereno u Novom Sadu, Beočinu, Beogradu, Valjevu, Kragujevcu, Kosjeriću, Popovcu, Čačku, Užicu, Nišu, Novom Pazaru, Pirotu.
„Početak grejene sezone nedvosmisleno utiče na prisutno zagađenje vazduha, imajući u vidu da upotreba individualnih ložišta i toplana toplotne snage manje od 50 MW (megavata) na godišnjem nivou doprinose ukupnoj emisiji PM10 suspendovanih čestica u udelu od 65 odsto, a PM2.5 suspendovanih čestica u udelu od 80 odsto“, stoji u saopštenju SEPE.
Da li nam je vazduh zaista najlošiji u Beogradu?
Kako se navodi, povišenim vrednostima doprinose i aktuelne vremenske prilike, jer stagnacija vazduha u najnižem sloju atmosfere, uslovljena odsustvom vetra i pojavom izražene prizemne inverzije, sprečava prirodno razblaženje emitovanih zagađujućih materija.
Očekuje se da će prognozirana kiša usloviti pad koncentracija zagađujućih materija.
Prethodnih dana, kako se navodi, nije bilo zabeleženih prekoračenja graničnih vrednosti koncentracija sumpordioksida, azotdioksida, ugljenmonoksida i ciljne vrednosti prizemnog ozona nisu zabeležena ni na jednom mernom mestu.
„Poboljšanje kvaliteta vazduha je prioritetni cilj na kojem moramo da radimo zajedno i požrtvovano, jer je vazduh zajednički imenitelj svih građana Srbije“, dodaje se u saopštenju.
Dejan Lekić iz Nacionalne ekološke asocijacije (NEA), nedavno je objavio spisak gradova u Srbiji koji imaju problem sa zagađenjem vazduha, ali nemaju odgovarajuće merne stanice koje bi merile količinu zagađujućih materija, o čemu je Nova ekonomija takođe pisala.
Prekomerno zagađen vazduh udisalo oko tri miliona građana
Predhodnih godina se ložilo na solarnu energiju, sigurno je do toga