Srbija

25.02.2025. 15:39

Nova ekonomija

Autor: Dunja Marić

Policija upala u nevladine organizacije, odbila da pokaže nalog za pretres: Kao razlog navedene Trampove izjave o USAID-u

Nova ekonomija/Dimitrije Gašić

Vozilu policije, Foto: Nova ekonomija

Srbija

25.02.2025. 15:39

U kancelarije CRTE, Građanskih inicijativa, Centra za praktičnu politiku i Trag fondacije jutros je ušla policija, navodno zbog sumnje da su nenamenski trošili novac od američke razvojne agencije USAID. Predstavnici ovih organizacija tvrde da je policija odbila da pokaže sudski nalog, da se jedna od njih (Centar za praktičnu politiku) nije finansirala donacijama USAID-a te da je u pitanju zastrašivanje civilnog sektora. 

Prethodnih nedelja, predstavnici administracije predsednika SAD Donalda Trampa su u nastupima govorili da je su sredstva USAID-a, koji finansiraju američki poreski obveznici, navodno zloupotrebljena.

Međutim, iz naknadnih izjava domaćih tužilaca, može se zaključiti da Amerika nije tražila od Srbije započinjanje istrage o trošenju novca od USAID-a, već su srpski pravosudni organi to učinili na osnovu izjava zvaničnika iz SAD, koji inače u tom kontekstu uopšte nisu pominjali Srbiju.

Naoružani policajci ušli u kancelarije

Maja Stojanović ispred Građanskih inicijativa je navela da je u Kuću ljudskih prava ušlo dvadesetak naoružanih policajaca koji su odbili da pokažu nalog, a da je ova akcija „ništa drugo do klasične demonstracije sile i pokušaj zastrašivanja”.

“Upad u kancelarije Građanskih inicijativa i drugih organizacija bez validnog naloga samo potvrđuje ono na šta upozoravamo godinama – institucije su potpuno instrumentalizovane i koriste se za gušenje kritičkog mišljenja i nezavisnog rada. Nije tačno, kako to navode i Tužilaštvo i provladini mediji, da je ova akcija povezana sa proverom finansiranja USAID-a, iako bi i to bilo potpuno nelegalno i nelegitimno”, navela je Stojanović u pisanoj izjavi za Novu ekonomiju.

Policija je, naime, ušla i u prostorije Centra za praktičnu politiku, organizacije koja, prema njenim rečima, nikada nije imala USAID projekat. To je naknadno na mreži X potvrdio i Dragan Popović, predsednik te organizacije.

“To jasno pokazuje da je pravi cilj ovih upada zastrašivanje i pokušaj diskreditacije civilnog sektora, a ne bilo kakva zakonita provera. Ako postoji bilo kakva sumnja u rad civilnog društva, postoje zakonski mehanizmi za proveru, ali ovo što se danas desilo nije zakonita provera, već politički pritisak. Mi radimo transparentno i u skladu sa svim propisima, i nemamo šta da krijemo”, kaže Stojanović i dodaje:

“Naprotiv, oni koji ovakvim metodama pokušavaju da diskredituju naš rad i unište preostale prostore slobodnog delovanja u Srbiji, upravo su oni koji zloupotrebljavaju institucije i štite one koji se bave pranjem para i korupcijom. Ovo je nastavak napada na sve građane Srbije koji žele društvo u kome se zakoni poštuju, a ne selektivno primenjuju. Nećemo se povući pred ovakvim pritiscima. Nastavljamo da radimo i da se borimo za građanska prava, demokratiju i slobodu.”

CRTA – Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost, oglasio se na društvenoj mreži X nakon vesti da je policija ušla u njihove kancelarije.

„Kako bismo stali na put dezinformacijama, ovim putem potvrđujemo da je policija danas došla u našu kancelariju. Crta u potpunosti sarađuje sa državnim organima. Pitanje koje postavljamo je kako to da su tablodi tu informaciju objavili pre nego što je policija i došla u našu kancelariju”, navela je Crta.

Povodom ovog događaja, oglasila se i Trag fondacija. Oni su na društvenoj mreži X kratko naveli da je policija ušla u njihove prostorije i da sarađuju sa nadležnim organima.

Policija morala da pokaže nalog

Dok je, prema rečima Maje Stojanović, policija odbila da pokaže nalog za pretres, advokat Ivan Ninić u razgovoru za Novu ekonomiju ističe da su bili u obavezi da to učine.

“Nijedan predmet izvršenja krivičnog dela, što su u ovom slučaju isprave, ne može se oduzeti bez naloga. Kada policija uđe u prostorije, nevažno da li su stambene ili kao sada, kancelarije, moraju da pokažu nalog i da se legitimišu. Oni kasnije sastavljaju potvrdu o oduzetim predmetima, tako da je neophodno da prilože nalog. Zašto je to danas bio problem – meni je enigma. Postoji mogućnost da policija dođe na razgovor, obavesti da su potrebne određene isprave, pa dođu sutradan, kada se legitimišu, pokažu nalog i oduzmu šta je potrebno“, kaže Ninić.

Ukoliko je to slučaj, nije jasno zbog čega su pripadnici policije danas bili naoružani, zaključuje sagovornik Nove ekonomije.

MUP se ne oglašava

Do objavljivanja ovog teksta, Ministarstvo unutrašnjih poslova nije izdalo zvanično saopštenje o ulasku u prostorije ovih organizacija.

Nova ekonomija uputila im je pitanja, ali odgovore nismo dobili. Želeli smo, naime, da saznamo, šta je razlog provere poslovanja ovih organizacija, da li je policija imala sudski nalog, ali i da li će se proveravati i druge firme i institucije koje su se finansirale iz USAID sredstava, od kojih su mnoge državne – Skupština Srbije, Vlada, ali i brojni vrtići, domovi zdravlja…

Oglasio se, međutim, Nenad Stefanović, glavni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, koji je rekao da je naloženo da se od ovih nevladinih organizacija izuzme sva dokumentacija u vezi sa donacijama USAID-a, kao i da se obave razgovori sa njihovim odgovornim licima o trošenju tih sredstava.

U saopštenju VJT navodi se da je posebno odeljenje za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu formiralo predmet i obratilo se Ministarstvu pravde SAD za dostavljanje potrebnih obaveštenja povodom sumnji koje su na račun USAID-a u prethodnom periodu izneli najviši državni zvaničnici SAD, u vezi sa zloupotrebom sredstava, mogućem pranju novca i nenamenskom trošenju sredstava američkih poreskih obveznika u Srbiji.

“Obraćanje resornom ministarstvu u SAD usledilo je povodom predistražnog postupka koji je Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije pokrenulo u pravcu utvrđivanja postojanja elemenata krivičnog dela Zloupotreba položaja odgovornog lica i krivičnog dela Pranje novca iz Кrivičnog zakonika, protiv za sada nepoznatih lica”, naveo je Stefanović.

Država već proveravala račune NVO, novinara, aktivista…

Nedeljnik “Radar” objavio je nedavno da se u dokumentima Uprave za sprečavanje pranja novca pri Ministarstvu finansija, pod oznakama “strogo poverljivo” i “poverljivo”, vidi da je u periodu od 31. decemrba 2024. do 23. januara 2025. tražena provera računa petoro aktivista od svih banaka u Srbiji.

U pitanju su računi Maje Stojanović iz Građanskih inicijativa, koordinatorke ProGlasa Katarine Đukić, direktorke Inicijative mladih za ljudska prava Sofije Todorović, opozicionog odbornika iz Kraljeva Predraga Voštinića i aktiviste Nebojše Petkovića.

Uprava za sprečavanje pranja novca isto je uradila i pre šest godina, 1. januara 2019, kada je tražila proveru bankovnih računa i transakcija za 20 novinara, političara i aktivista, kao i 37 organizacija, među kojima su se našle i novinarske redakcije. Dobijene informacije kasnije su objavljene u medijima bliskim režimu.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentari(2)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.