Vesti iz zemlje

27.05.2024. 15:38

Politika, Nova ekonomija

Autor: Nova ekonomija

Politika: Nepredviđeni šut poskupeo obnovu Trga Nikole Pašića

Nova ekonomija

Obnova Trga Nikole Pašića koja je započeta krajem februara već je poskupela za oko 25 miliona dinara bez PDV-a, a razlog je to što, kako piše list Politika, projektom nije bilo predviđeno da se sve što se iskopa na gradilištu odveze na deponiju, nego da se skladišti na samom trgu i možda iskoristi kasnije za nasipanje. Međutim, kako na gradilištu nema mesta, hiljade kubika materijala je odvezeno na deponiju.

Projektant verovatno nije mogao da pretpostavi da su ispod behatona ostali stari slojevi betona, kamenih ploča, asfalta koji nisu bili uklonjeni prilikom prethodnih rekonstrukcija, što poskupljuje sadašnje radove. Ispod zemlje u okviru zelenih površina, oko 1.000 kvadratnih metara, nalazili su se slojevi ploča i betona, što je takođe trebalo porušiti i odvesti. Prilikom iskopa naišlo se na temelj obeliska koji je tu nekada bio i trebalo ga je porušiti i preneti na deponiju. Sve to iziskuje dodatne radove i poskupljenje, tvrdi za Politiku Dragan Milošević, rukovodilac sektora niskogradnje Sekretarijata za investicije koji je investitor obnove Trga Nikole Pašića.

Na pitanje kako je moguće da se nije znalo šta je ispod trga i da nije bilo predviđeno da se šut odvozi sa gradilišta Milošević kaže: „Budući da se radi u centru grada i da ispod trga ima mnoštvo instalacija, prethodno nije mogao da se uradi dovoljan broj istražnih bušotina i ispita šta se sve nalazi ispod površine. Poskupljenje obnove je nešto manje od pet odsto ukupne vrednosti radova, što nije neuobičajeno kod rekonstrukcija“.

Milošević tvrdi da ti naknadni radovi neće prolongirati završetak obnove i da će ona biti okončana u predviđenom roku, a to je 210 kalendarskih dana, odnosno sedam meseci.

Vrednost ugovora za izvođenje radova na rekonstrukciji Trga Nikole Pašića povećana je za oko 30 miliona dinara (256.000 evra), vidi se na Portalu javnih nabavki. Ugovorena vrednost radova je prvobitno bila oko 701 miliona dinara (sa PDV-om), a sada iznosi tačno 731.226.837 dinara (sa PDV-om), pisala je ranije Nova ekonomija.

Razlog za ove izmene su „utvrđeni viškovi i manjkovi radova“, navodi se u obaveštenju o izmeni ugovora. Kako piše u obrazloženju, izvođač radova je dostavio stručnom nadzoru, odnosno firmama Hidroprojekat-saobraćaj i NBC univerzing, na kontrolu i mišljenje pregled viškova i manjkova radova.

Prema izveštaju stručnog nadzora, viškovi radova iznose 28.143.342,73 dinara (bez obračunatog PDV), a manjkovi radova iznose 3.080.442,90 dinara (bez obračunatog PDV-a). Tako je vrednost ugovora porasla na 609.355.698 dinara bez PDV-a, odnosno na 731.226.837 dinara (sa PDV-om).

Grupa od šest firmi dobila je ranije posao rekosntrukcije Trga Nikole Pašića u Beogradu, koji bi trebalo da budu završeni krajem oktobra.

Iz odluke o dodeli ugovora vidi se da će na poslovima vezanim za rekonstrukciju trga angažovane firme – GP Invest gradnja, D.C. Energocoop, Slavija Proking, Alex E&C, Tesla sistemi i SDC Professional.

Najveći deo posla, preko 70 odsto, izvešće firma GP invest gradnja koja će biti zadužena za građevinske radove na spoljnom uređenju, instalacije vodovoda i kanalizacije, ozelenjavanje i mašinske instalacije.

Politika piše i da kada se napravi konačan račun i podvuče crta za obnovu Trga Nikole Pašića, na njemu će biti i dodatnih 1,5 miliona dinara sa PDV-om koliko je grad obezbedio za sređivanje spomenika Nikoli Pašiću.

Taj posao nije bio obuhvaćen rekonstrukcijom nego je naknadno uvršćen na spisak radova koji predstoje. Javnost je o tome, u februaru ove godine, obavestio Aleksandar Šapić, predsednik Privremenog organa grada, koji je rekao da neće dozvoliti da se rekonstrukcija trga završi a da spomenik ne bude „adekvatno istretiran”.

Kamena obloga na postamentu biće zamenjena, skulptura očišćena i premazana antigrafitnom zaštitom, i to na licu mesta. To znači da spomenik koji je na Trgu Nikole Pašića postavljen 1998. godine neće biti dislociran zbog remonta.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.