Vesti iz zemlje

15.11.2023. 14:22

Nova ekonomija

Autor: Čedomir Savković

Poljoprivrednici demantuju ministarku: „Nisu ispunjena sva obećanja“

Foto: Nova ekonomija/Dimitrije Gašić

Protesti poljoprivrednika u Novom Sadu, novembra 2023.

Poljoprivrednici koji blokiraju saobraćajnice u Srbiji tvrde da država nije ispunila sve zahteve koji su ugovoreni tokom majskih protesta, poput dogovora o regulisanju tržišta žitarica ili subvencijama po hektaru za narednu godinu.

Reagujući na gostovanje resorne ministarke Jelene Tanaksković na Radio-televiziji Srbije, kaja je navela da su ispunjena sva majska obećanja, poljoprivrednici navode da su „prinuđeni na blokade, jer država nema razumevanja za situaciju u kojoj se nalaze“.

ŠTA JE REKLA MINISTARKA POLJOPRIVREDE?

Tanasković je za RTS ocenila da u blokadama učestvuje oko 100 ljudi, kao i da je prethodnih dana pozivala predstavnike udruženja poljoprivrednika na razgovore, kao da ih je na pregovore pozvala i premijerka Srbije Ana Brnabić, ali da nisu prihvatili tu ponudu.

Ona je navela da je od 13 tačaka dogovora iz maja „svih 13 ispunjeno“, a da je tek u nedelju dobila nove zahteve.

„Sporazum iz maja meseca je jasno definisao isplatu subvencija u 2023. godini. Nisu verovali da će država to sprovesti i zato su insistirali da imamo potpisan sporazum. Super što smo potpisali. Ali, subvencije se više ne spominju, zato što su prosto isplaćene. Mi na sastancima nismo imali ovo što je danas u javnosti“ rekla je Tanasković.

Dragan Kleut, predstavnik Saveza udruženja poljoprivrednika Banata, koji učestvuje u protestima i koji je jedan od potpisnika sporazuma sa državom, dodaje da je jedna od najvažnijih stavki dogovora bilo da se subvencije po hektaru za sledeću godinu utvrde na 35.000 dinara po hektaru.

Prema njegovim rečima, država je u novom zakonu predložila da podsticaj budu „najmanje 12.000 dinara“.

„Nigde se ne pominje 35.000 dinara, mi posle treba da se nadamo da će nam oni davati doplate. Tako da – ministarkina izjava nije tačna,“ kaže Kleut za Novu ekonomiju.

On dodaje i da su zemljoradnici sa Vladom Srbije dogovorili i regulisanje tržišta žitarica, odnosno pravljenje robne berze.

Prema njegovim rečima, poljoprivrednici su izloženi i dogovornim otkupom poljoprivrednih proizvoda, kojima se „štiti uvoznički i izvoznički lobi, a ne interesi poljoprivrednika“.

„To je jedna tačka koja je potpisana sa njihove strane Ministarstvom poljoprivrede i Vladom Srbije u maju mesecu i nije uspunjeno. Dogovor na sastanku u ministarstvu 29. septembra je bio da se dizel gorivo za poljoprivrednike daje do 100 hektara bez akcize i bez poreza na akcizu,“ kaže Kleut.

DUGOVI SE GOMILAJU

Kleut kaže i da su poljoprivrednici ostali dužni za repromaterijal uprkos vrlo dobrom ovogodišnjim rodom pšenice, kukuruza i suncokreta.

„To znači da nemamo da podmirimo ni deo inputa u proizvodnji kao što je veštačko đubrivo, seme i hemijska sredstva. Mi sada imamo paritet, za jedno kilo đubriva – devet kila kukuruza, a kad smo imali bombardovanje i sankcije taj odnos je bio tri prema jedan, tri kilograma kukuruza za kilogram đubriva. Sada, bez bombardovanja, sankcija, rata imamo paritet devat prema jedan,“ dodaje predstavnik Saveza udruženja poljoprivrednika Banata.

Kleut je demantovao i ministarkinu tvrdju da u protestima učestvuje stotinak ljudi.

„Blokade su po celoj Srbiji, imate u Novj Crnji, Čenti, Bavaništu, Novom Sadu, Subotici, Inđiji, Kikindi, ima više od 15 ili 20 punktova. Taj broj poljoprivrednika (u protestu) samo pokazuje u kakvom stanju se poljoprivreda Srbije danas nalazi, pogotovu ratarska proizvodnja“, rekao je Kleut.

Kako je ranije preneo naš portal, poljoprivrednici traže veće subvencije u ratarskoj proizvodnji, uređenje berzanskog trgovanja, jeftinije gorivo. 

Kompletni zahtevi poljoprivrednika su sledeći:

  • Subvencije po hektaru za biljnu proizvodnju – 35.000 dinara, najkasnije do 31.3 marta tekuće godine;
  • Premija za mleko 19 dinara po litri;
  • Subvencionisani krediti u toku cele 2024. godine sa kamatom od jedan odsto, kojim se mogu i refinansirati postojeći krediti;
  • Brisanje poljoprivrednika iz kreditnog biroa;
  • Podsticaji za priplodne mlečne krave – 40.000 dinara po grlu;
  • Jednokratna stimulacija za odgoj junica na prelasku u kategoriju priplodne krave – 100.000 dinara;
  • Ukidanje ograničenja od 19 grla goveda za konkurs nabavke opreme za stočarsku proizvodnju;
  • Stimulacija za odgoj tova junadi domaćih rasa (ne iz uvoza!) -25.000 dinara po grlu;
  • Rešavanje problematike dugova i nalaženje rešenja za izmenu Zakona PIO za poljoprivrednika.

Na pomolu novi protest poljoprivrednika, država tvrdi „sve smo ispunili“

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.