Vesti iz zemlje

03.11.2022. 12:04

RTS

Autor: Nova ekonomija

Poljoprivrednici mesecima čekaju agrarnu karticu

Foto: Pxhere

Poljoprivredne mašine, ilustracija

Agrarna kartica koja služi za kupovinu evrodizela za 179 dinara po litru, namenjena je poljoprivrednicima koji imaju registrovano domaćinstvo. Mnogi poljoprivrednici se žale kako njihovo izdavanje čekaju mesecima, čak i od prolećne do jesenje setve, šest ili sedam meseci.

Kako podseća Radio-televizija Srbije, odluku o jeftinijem gorivu za registrovana poljoprivredna gazdinstva Vlada Srbije donela je još proletos, u martu.

Agrarne kartice koriste se već godinama i to na pumpama Naftne industirje Srbije (NIS).

Kako je odgovorila ta kompanija, oni su od od marta, kada je Vlada ograničila cenu dizela za poljoprivrednike na njihovim pumpama, izdali više desetina hiljada agro kartica.

Međutim, nisu odgovarili koliko gazdinstava ih i dalje čeka, već samo da je broj zahteva vanredno veliki.

Kako smanjiti zagađenje koje emituje poljoprivreda?

„Svi naši raspoloživi resursi su angažovani na obradi zahteva i aktivaciji kartica… Kako se radi o vanrednim okolnostima u kojima se našla kompanija, uzimajući u obzir da NIS snabdeva celokupno domaće poljoprivredno tržište, dok istovremeno prioritet poslovanja ostaje obezbeđivanje urednog snabdevanja tržišta, zahtevi za agro karticama se obrađuju hronološki, odnosno po datumu pristizanja istih te smo iz napred navedenih razloga zahvalni na razumevanju i strpljenju“, navodi se u saopštenju.

Kako je ranije preneo Insajder, u javnosti se pojavila vest da se sve veći broj o  poljoprivrednih domaćinstava registruje na Vračaru u Beogradu, kao i da je to možda upravo zbog privilegije da se kroisti agrarna kartica.

„Ako neko na Vračaru ima ličnu kartu i mesto boravka, a zemlja mu se nalazi na drugom mestu, znači to se gleda kao da je na Vračaru registrovano gazdinstvo“, objasnio je predsednik Zadružnog saveza Srbije, Nikola Mihailović. 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.