Poljoprivrednici koji su prethodnih desetak dana protestovali prekinuli su blokade puteva ali ne i proteste, nakon što su postigli načelni dogovor sa premijerkom Anom Brnabić o ispunjenju dela zahteva. Među ključnim stavkama na kojima su insistirali su jeftinije gorivo za mehanizaciju i veće subvencije po hektaru, a novi sastanak dve strane održaće se u nedelju, do kada paori treba da odluče da li prihvataju ono što je ponuđeno.
Domaći mediji prenose da je na sastanku ponuđeno da cena evrodizela za poljoprivrednike bude 129 dinara za litar, uz akrokarticu kojom se ostvaruje popust (odnosno povrat dela novca) na gorivo.
Svi poljoprivrednici koji nemaju agrokarticu, ove nedelje mogu da se dobiju, ako za to podnesu zahteve, navedeno je nakon sastanka.
Predstavnik Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije Mileta Slankamenac, rekao je nakon sastanka da će se u nedelju održati novi sastanak u Kisaču i naveo da je jedan od ključnih zahteva protesta bio je oslobađanje od akciza na cenu dizela.
Miroslav Marković iz Udruženja poljoprivrednih proizvođača Subotice, rekao je da im je ponuđemno da dizel kupuju na NIS pumpama kupuju za 179 dinara za litar, na šta ide povrat od 50 dinara za litar, od strane države.
Prema njegovim rečima, na ostalim pumpama će se kupovati gorivo po punim cenama i za to će se takođe dobijati 50 dinara povrata po litru.
U vezi sa zahtevom o subvencijama za 2024. godinu od 300 evra po hektaru, odnosno 35.000 dinara, Goran Filipović iz Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije rekao je da će poljoprivrednici dobiti 18.000 dinara direktnih davanja, dok će ostalih 17.000 pravdati kroz račune za seme, đubrivo i ostalo.
„Verujem da će do zajedničkog cilja doći, ova ponuda još nije prihvaćena, iako je delegacija koja je bila na sastanku zadovoljna ponuđenim,“ dodao je Filipović.
„Zakon o naknadama, koji je usvojen 26. oktobra 2023. godjne, definiše smanjenje iznosa za odvodnjavanje u 2023. godini za 50 odsto i potpuno ukidanje ove naknade u 2024. godini, uređenje tržišta terminske prodaje na način da će Vlada doneti zaključak kojim će obrazovati tim, koji će imati za cilj usaglašavanje zakonodavnog okvira u kome će primarni proizvođač moći samostalno da izvozi i u kome će se naći model za terminsku prodaju“, dodaje se u saopštenju Vlade Srbije, koje je objavljeno nakon jučerašnjeg sastanka sa poljoprivrednicima.
TOK PROTESTA I ZAHTEVI POLJOPRIVREDNIKA
Protest poljoprivrednika počeo je 13. novembra, sa svakodnevnim blokadama saobraćaja, na oko 20 lokacija širom Srbije, pretežno u vojvodini, zatim Blokrian je i temerinski most kao i Rafinerija nafte u Novom Sadu.
Dva ključna stava poljoprivrednici su sa Valdom dogovorili još u maju, ali oni nisu ispunjeni. Kasnije su pored njih Ministartvu poljoprivrede dostavili i listu zahteva za 2024. godinu: subvencije za biljnu proizvodnju od 35.000 dinara po hektaru, premija za mleko od 19 dinara po litru, subvencionisani krediti u toku 2024. godine sa kamatom od jedan odsto kojim mogu da sufinansiraju psotojeće kredite.
Traži se i brisanje poljoprivrednika iz Kreditnog biroa, podsticaji za priplodne mlečne krave od 40.000 dinara po grlu, jednokratna stimulacija za odgoj junica na prelasku u kategoriju priplodne krave i ukidanje ograničenja od 19 grla govveda za konkurs nabavke opreme za stočarsku proizvodnju.
Poljoprivrednici ponovo protestuju, odbili poziv ministarstva