Srbija

25.01.2019. 16:10

Autor: Nova Ekonomija

Poljoprivrednik iz Rume od Evropske unije dobio novac za mašinu za branje višanja i šljiva

Srbija

25.01.2019. 16:10

Dragiša Kovačević iz sela Stejanovci kod Rume prvi je poljoprivredni proizvođač kome je simbolično uručeno rešenje o isplati sredstava iz IPARD programa.
On je dobio sredstva iz EU za nabavku mašine za branje višnje i šljive.
Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović kaže da će biti isplaćena sredstva za još sedam poljoprivednika i to za nabavku opreme. 
Nedimović je novinarima, nakon što je sa šefom Delegacije EU u Srbiji Semom Fabricijem simbolični uručio ček Kovačeviću na iznos nešto veći od tri miliona dinara, rekao da će ove godine biti četiri poziva za IPARD u ukupnom iznosu od 80 miliona evra namenjenih srpskim poljoprivrednicima za nabavku mašina, traktora, izgradnju objekata i njihovo opremanje neophodnom tehnološkom opremom. 
„Ovo su prve evropske pare koje srpski poljoprivrednici, građani, dobijaju na ruke. Do sada je to išlo preko institucija u infarstrukturu, ali ovo je sada nešto što može da se vidi“, rekao je Nedimović na gazdinstvu Kovačevića gde je bila postavljena mašinu srpske proizvodnje za branje višnje i šljiva koju je Dragiša Kovačević kupio za oko 49.000 evra. 
Ministar je rekao da će od tih sredstava Kovačeviću, koji ima zasade na šest hektara i planira proširenje proizvodnje na 20 hektara, iz IPARD programa vraćeno 60 odsto vrednosti investicije. Zahvalio je Fabriciju, ministarstvima za evropske integracije I finansije na timskom radu koji je omogućio da se u kratkom roku reše problem koji su mučili Srbiju poslednji šest do sedam godina. 
„Ovo je samo pokazatelj da zajedno kada se udružimo sa evropskim kolegama možemo da napravimo veliku korist za srspku poljoprivredu“, kaže Nedimović i ističe da 70 odsto poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda Srbija izvozi na prostor EU koja je njen najvažniji trgovinski partner. 
Sa unapređem proizvodnje i ulaganjem u opremu i mašine dolazi do ušteda koje omogućavaju dalje investicije. Naveo je da se u početku pričalo da će IPARD sredstva biti privilegija samo za one sa 100, 200 ili 500 hektara poljoprivrednog zemljišta. 
Sem Fabrici je rekao da ukupan iznos bespovratnih sredstava koja srpskim poljoprivrednicima daje EU iznosi 175 miliona evra, te da je taj novac namenjen za 60 odsto ukupnih investicija u mašine i traktore. 
Ostalih 40 odsto, kaže Fabrici, poljoprivrednici će obezbediti sami, tako da će, navodi, ukupna investicija na kraju IPARD programa biti 400 miliona evra. IPARD je, ističe, veoma važan projekat za celu Srbiju i poljoprivrednike, te ih pozvao da se prijavljuju na konkurse. 
„Procedura možda jeste složena, ali EU želi da bude sigurna da se sa postojećim procedurama obezbedi transparentnost i da novac zaista stigne onome kome je i namenjen“, objasno je Fabrici. 
Kaže da će Dragiša Kovačević novom mašinom povećati proizvodne kapacitete i konkurentnost, i smanjiti vreme provedeno u radu. 
„Upravo su to osnovni ciljevi IPARD programa, čija sredstva su namenjena direktno poljoprivrednicima“, rekao je Fabrici. 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.