Vesti iz zemlje

29.03.2024. 13:31

Autor: Aleksandra Nenadovic

Posle EXPO hartija planirano ponovno otvaranje trogodišnjih evro obveznica

Uprava za javni dug je najavila reotvaranje trogodišnjih hartija od vrednosti ukupne vrednosti 150,2 miliona evra za april i maj ove godine. Ovo reotvaranje se odnosi aukciju koja je održana u januaru kada se država zadužila 99,8 miliona evra emitovanjem trogodišnje obveznice, prema saopštenju.

Za ovu godinu, najavljene su dve emisije obveznica denominovanih u evrima, za 9. april i 15. maj. U pitanju su trogodišnje državne obveznice po kuponskoj stopi od 4,25 odsto.

Za prvu emisiju u aprilu, datum dospeća je 29. januar 2027. godine, reotvaranje od 25. januara 2024. godine, dok je planirani obim prodaje 75,2 miliona evra.

Za maj ove godine takođe je najavljeno emitovanje trogodišnje državne obveznice, kuponska stopa 4,25 odsto,  datum dospeća 29. januar 2027. godine, reotvaranje od 25. januara 2024. godine, planirani obim prodaje 75 miliona evra.

Reotvaranje se odnosi na emisiju iz januara, kada je Srbija je prodala na aukciji trogodišnje obveznice u iznosu od 99,8 miliona evra, dok je najavljen obim aukcije bio je 250 miliona evra sa kuponskom stopom od 4,25 odsto i stopom prinosa od četiri odsto na godišnjem nivou.

Ranije ove godine, država je emitovala zaduženje za EXPO 2027 projekat u vidu osmogodišnjih obveznica, takođe reotvaranjem emisije iz prošle godine.

Dinarske osmogodišnje obveznice koje su reotvorene iz oktobra prošle godine po kuponskoj stopi od  7,00 odsto su bile daleko popularnije od trogodišnjih.

Ukupan obim je narastao na 150 milijardi dinara, i na poslednjoj emisiji u martu su prodate obveznice u vrednosti od 2,9 milijardi dinara sa kuponskom stopom od 7 odsto, a stopa prinosa na godišnjem nivou je šest odsto.

Za sada nije isključeno da će Srbija ove godine imati i rebalanas budžeta kada se bude znao sastav nove Vlade posle izbora, odnosno da li se planiraju nova zaduženja putem izdavanja obveznica.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.