Srbija

30.06.2021. 10:54

Katarina Baletić

Autor: Nova Ekonomija

Poverenik pokreće nadzor nad Ministarstvom zbog sajta za upis u srednje škole

Sumnja se u bezbednost ličnih podataka dece....

Foto: Printskrin

Srbija

30.06.2021. 10:54

Institucija Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti pokrenuće nadzor nad Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja u vezi sa obradom podataka koji su dostupni na sajtu mojasrednjaskola.gov.rs, rečeno je Novoj ekonomiji iz kancelarije Poverenika. 

Nadzor se pokreće zbog navoda pojedinih građana na društvenim mrežama da je na sajtu mojasrednjaskola.gov.rs moguće otkrivanje imena i prezimena učenika, iako se pristupa isključivo uz pomoć individualnih šifri. Takođe, prilikom unošenja šifri nije potrebna autentifikacija pa je olakšan pristup objedinjenoj bazi koja sadrži sve lične podatke učenika.

Poverenik do sada nije vršio nadzor povodom obrade podataka koja se vrši na ovoj internet stranici, navodi se u pisanom odgovoru ove instuticije.

ZA FILOZOFIJU NEMA MESTA U SREDNJIM STRUČNIM ŠKOLAMA

Ovaj propust definitivno omogućava neovlašćeno preuzimanje baze podataka svih učenika u sistemu koja bi sadržala njihovo ime, prezime, ime škole, ali i ocene iz svih predmeta od šestog do osmog razreda, uključujući i rezultate završnih ispita, objašnjava Filip Milošević iz Share fondacije.

On dodaje da ovakav nivo centralizacije podataka i njihova moguća kompromitacija olakšavaju različite vrste zloupotrebe podataka građana.

“Primera radi, ako bi ovakvu bazu imali poslodavci ili biro za zapošljavanja, ukrštanjem podataka bi učenici mogli da budu predmet diskriminacije na konkursima za posao uvidom u njihove ocene iz pojedinih predmeta koje ne moraju nužno da oslikavaju njihovo znanje i u trenutku apliciranja za posao, kaže Milošević.

Roditelji plaćali privatnim nastavicima za izradu domaćih zadataka

Ocenjuje da je trend nagle i nespretne digitalizacije javne uprave, a posebno trend centralizacije podataka o građanima zarad olakšavanja pojedinih procesa umnogome olakšavaju zloupotrebe tih baza.

“U Srbiji imamo već mnogo primera curenja podataka o građanima, zloupotrebe od strane službenika zaposlenih u upravi, kao i brojne primere neovlašćenog pristupa sistemima od strane sajber-kriminalaca.”

Milošević zaključuje da bez obzira što nam tehnologija omogućava ubrzavanje i automatizaciju pojedinih procesa, to ne mora da znači da je njeno nekritičko prihvatanje nužno dobro po građane i društvo, i da dolazi bez mogućih posledica.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.