Vesti iz zemlje

06.11.2023. 10:01

Autor: Katarina Pantelić

Predizborne subvencije: Za PWO See 17 miliona evra, preuzeli otpuštene radnike

work Foto: Pixabay

Država će dati 17 miliona evra dubvencija kompaniji PWO SEE za otvaranja fabrika u Čačku i Kragujevcu, a ovo preduzeće već je zaposlilo bivše radnike iz zatvorene fabrike Gorenja i time ispunilo obavezu zapošljavanja.

Ugovor o dodeli subvencija potpisan je kada je već izvesno bilo da će izbori biti za nekoliko meseci, dok su zvaničnici najavili dolazak kompanije neposredno pre zvaničnog raspisivanja izbora. Tom prilikom nisu pominjali da je nova investicija zapravo nastavak rada fabrike koja je otišla.

Kompanija će pokrenuti pogone u Čačku i Kragujevcu za razvoj i proizvodnju delova, alata, sklopova i komponenata.

Iz mišljenja Komisije za kontrolu državne pomoći vidi se da je PWO SEE kupio i polovnu opremu od kompanije Gorenje MDM koja je radila u Kragujevcu, kao i da zakupljuje objekte alatnice u tom gradu.

Ogranak PWO SEE registrovan je na istoj adresi kao i Gorenje koje je takođe proizvodilo alat, pa se iz svega može zaključiti da će ova nemačka kompanija nastaviti sa radom gde je Gorenje stalo, sa istim radnicima, opremom i u istom objektu.

Kompanija Gorenje MDM donela je odluku o pokretanju postupka likvidacije u februaru 2023. godine. Kako su naveli u obrazloženju, za ovu firmu su prestali „ekonomski interesi“ za poslovanje, a preduzeće je već niz godina poslovalo u gubitku.

U šta će PWO See uložiti?

Subvencija u iznosu od 16,98 miliona evra odnosi se na ulaganje u pogon za razvoj i proizvodnju delova, alata, sklopova i komponenata za automobilsku industriju u Čačku i kupovinu alatnice u Kragujevcu.

Komisija za kontrolu državne pomoći ovu subvenciju je odobrila 12. septembra 2023. godine, ali je javnost za dolazak ove investicije saznala mesec dana kasnije, 19. oktobra.

Nepune dve nedelje kasnije, predsednik Aleksandar Vučić potpisao je odluku o raspisivanju vanrednih parlamentarnih izbora.

Ulaganje u iznosu od 88,2 miliona evra u „greenfield“ investiciju u Čačku, obuhvata nabavku zemljišta u iznosu od 4,8 miliona evra za izgradnju objekata i 34,9 miliona evra za nabavku, postrojenja mašina i nove opreme.

Takođe, Nacrt ugovora predviđa obavezu da PWO SEE ne smanjuje ukupan broj zaposlenih na neodređeno vreme ispod 552 zaposlena, u periodu od pet godina od završetka investicionog projekta, kao i da ne smanjuje vrednost materijalnih i nematerijalnih sredstava dostignutu realizacijom investicionog projekta tokom
istog perioda.

Kompanija će morati da isplaćuje radnicima osnovnu zaradu koja je za najmanje 20 odsto veća od minimalne zarade u Srbiji, odnosno više od 47.000 dinara.

Ministarstvo privrede Srbije saopštilo je 19. oktobra da će Nemačka kompanija PWO SEE i holandska Ariston Climate Solutions poslovati u Srbiji, a da će ukupna vrednost investicija iznositi više od 19 milijardi dinara, što je oko 160 miliona evra.

Ministar privrede Slobodan Cvetković rekao je da će u Nišu, Čačku i Kragujevcu biti otvoreno 850 novih radnih mesta.

Privredno društvo PWO SEE je u vlasništvu nemačke kompanije PWO AG i bavi se proizvodnjom delova i opreme za motorna vozila, navelo je ministarstvo.

Dodato je i da grupacija posluje u sektoru metalske industrije i poseduje pogone za proizvodnju delova za automobilsku industriju u Nemačkoj i Češkoj, a da su glavna tržišta plasiranja proizvoda uglavnom zemlje Evropske unije, Kine i Meksika.

*Tekst je dopunjen u ponedeljak, 6. novembra 2023. godine, u 12:58, hronologijom du osmom i devetom pasusu.ogađaja u

Ako Aunde otvori pogon i u Vranju – slede subvencije

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Imajući u vidu da Srbija daje subvencije kompaniji PWO SEE za otvarnje zatvorene fabrike Gorenje u Kragujevcu, postavlja se pitanje, zašto Srbija kao subvenciju ne izgradi industrijski kolosek dužine od oko 6,5km od fabrike Siemens Mobility u mestu Cerovac kod Kragujevca do pruge Kragujevac – Lapovo koji bi koštao ne više od 12 miliona evra i omogućio fabrici Siemens Mobility da kupcima isporučuje vozove i metro vozove koje može da proizvodi i pri tome zaposli još stručne radne snage. Inače, u fabrici Siemens Mobility se već skoro tri godine proizvode tramvaju »Made in Serbia« kojima se već prevoze stanovnici u više gradova Evrope.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.