Vesti iz zemlje

25.12.2023. 11:46

Nova ekonomija

Autor: Nova ekonomija

Preduzetnici u 2024. godini očekuju „normalnije uslove poslovanja“

Foto: Paola Felix Meza

Privrednici su u 2023. godini više morali da se bave praćenjem propisa i dodatnim troškovima nego razvijanjem svojih poslova, ocenjuju u Udruženju Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije godinu na izmaku. U 2024. godini očekuju da državne institucije „počnu savesno da rade svoj posao“, kako bi privrednici imali efikasnu uslugu i normalne uslove poslovanja.

„U 2023. godini domaći privrednici su bili administrativno i finansijski preopterećeni i nastavljena je diskriminacija u odnosu na strane investicije. Konstantne izmene i dopune po pitanju SEF-a i e- fiskalizacije doprinele su tome da su privrednici više morali da se bave praćenjem propisa i dodatnim troškovima nego razvijanjem svojih poslova“, ocenjuju u Udruženju.

Milena Amon, zastupnik u Udruženju Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije (ZPPS) kaže da su razočarani pomeranjem datuma za PDV prijave na 10-ti datum u mesecu umesto 15-ti jer to znači nepotreban dodatni pritisak na računovođe koji će u januaru biti prmorani da rade i za božićne praznike dok će oni koji takve propise donose uredno praznovati.

Izostala poreska reforma, pozitivno uvažavanje primedbi za e-arhivu

„Nismo videli pomake po pitanju reforme poreskog sistema na pravedniji i sveobuhvatniji način niti usklađivanje modela poslovanja. Nije bilo značajnih aktivnosti nadležnih službi na suzbijanju neregistrovanog tržišta koje predstavlja nelojalnu konkurenciju legalno registrovanim privrednicima koji pune budžet. Pozitivan je pomak po pitanju primene zakona o arhiviranju gde je uvažena primedba da nema potrebe arhivirati dokumente koji se već dostavljaju elektronski APR-u, Poreskoj upravi i croso sistemu“, kaže ona.

U prethodnoj godini udruženje ZPPS je dostavilo bitne inicijative i zahteve nadležnima za koje očekujemo da se bez odlaganja primene u sledećoj godini jer je to u interesu razvoja domaćeg preduzetništva, stvaranja radnih mesta, kreiranja dodatne vrednosti i državnog budžeta.

  • Inicijativa „Ne zatvaraj“ kojom se traži profesionalno postupanje Poreske uprave u kontrolama legalno registrovanih firmi, ukidanje člana zakona kojim se predviđa zatvaranje živih biznisa na 15/90 dana, suzbijanje neregistrovanog crnog tržišta, profesionalizacija Poreske uprave i obračun sa korupcijom u toj Upravi.
  • zahtev za izmenom zakona o Privrednoj komori po modelu koji je pripremljen od strane „Foruma privrednika Čačak“ i koji je predat Ministarstvu privrede. Smatramo da je neprihvatljiva situacija u kojoj PKS potražuje članarine kad joj treba novac dok istovremeno krši Zakon o udruženjima i onemogućava članove PKS da učestvuju u obaveznim godišnjim skupštinama i biraju rukovodstvo. Podsećamo da smatramo reizbor Marka Čadeža nezakonitim.
  • Inicijativa za izmenu procedure naplate naknade za tokove otpada prilikom uvoza zbog koje budžet gubi mnogo novca, a mnogi privrednici su se neosnovano našli u prekršajnim postupcima i pravnoj nesigurnosti i zahtev da se izmeni Uredba o naplati naknade za zaštitu životne sredine jer su kriterijumi nedefinisani
  • Zahtev da se šifra delatnosti 85.5 izuzme uredbom iz dalje fiskalizacije jer je trenutno isplativije raditi u toj delatnosti potpuno neregistrovan ili kao frilenser nego kao uredno registrovano preduzeće čime i dalje država šalje poruku „radite na crno, isplativije je“
  • Zahtev da se zbog inflatornih kretanja poveća limit za paušal na osam miliona, a za PDV na 10 miliona dinara
  • Zahtev da se poreski sistem reformiše, a Poreska uprava i ostale službe, koje treba da budu efikasan servis privredi, profesionalizuju.
  • Zahtev da se prekine sa subvencionisanjem stranih investitora novcem koji stvara preopterećena domaća privreda i da se ulaže u razvoj domaćeg preduzetništa po transparentim uslovima

„U 2024. godini očekujemo da državne institucije počnu savesno da rade svoj posao kako bi privrednici imali efikasnu uslugu i normalne uslove poslovanja da bi mogli da se fokusiraju na razvoj svojih poslova i novih ideja“, poručuju u Udruženju Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije.

Analiza domaćeg preduzetništva: Najlošije ide ugostiteljima

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.