Zahtev za održavanje javnih prezentacija Generalnog urbanističkog plana Beograda do 2041. godine Sekretarijatu za urbanizam uputila je 31 ekspertskih organizacija i građanskih inicijativa, saopštio je kolektiv Ministarstvo prostora.
Zahtev za održavanje javnih prezentacija Generalnog urbanističkog plana Beograda 2041. uputila je 31 ekspertska organizacija, građanska i neformalna inicijativa, Sekretarijatu za urbanizam i građevinske poslove Gradske uprave grada Beograda i Komisiji za planove Skupštine grada Beograda, da u što kraćem roku organizuju javne događaje i prezentacije, dodaje se u saopštenju.
Rani javni uvid povodom izrade Generalnog urbanističkog plana oglašen je 13. juna i trajaće do 30. juna.
Ovaj plan predstavlja krovni urbanistički plan kojim će biti postavljena strategija (urbanog) razvoja glavnog grada Srbije u narednih 19 godina.
MINISTARSTVO PROSTORA: O RAZVOJU BEOGRADA SE ODLUČUJE ZA VREME PRAZNIKA„Izrada ovog kompleksnog planskog dokumenta započeta je pre gotovo tri godine, bez adekvatnih konsultacija sa javnošću. Javne prezentacije sadržaja GUP-a izloženog na rani javni uvid predstavlja neophodni i minimalan iskorak u pravcu otvaranja stvarnog dijaloga o razvoju Grada“, navodi se u saopštenju.
Kako bi suštinsko uključivanje zainteresovane javnosti na početku procesa izrade Generalnog urbanističkog plana Beograda 2041. zaista bilo moguće, neophodno je, pre svega, da se javnost adekvatno informiše.
Iako su predviđena tri punkta u centralnoj gradskoj zoni na kojima građani mogu dobiti informacije o GUP-u, oni su građanima dostupni isključivo u radno vreme, tokom radnih dana, te ovaj način približavanja sadržaja GUP 2041. ne odgovara interesovanju javnosti i važnosti ovog strateškog plana, piše u saopštenju.
„U dosadašnjoj praksi smo svedoci toga da javni deo sednice Komisije za planove, koji se održava na koncu javnog uvida i participativne procedure, zapravo preuzima ulogu javne prezentacije – jer predstavlja prvi i jedini javni skup u proceduri na kome građani mogu obrađivačima plana i Komisiji za planove direktno da upute pitanja vezana za plansko rešenje i uživo objasne svoje stavove, potrebe i interese„, navodi se u saopštenju.
Međutim, kako ovaj korak dolazi na kraju participativne procedure, i stoga nije namenjen predstavljanju planskog rešenja, već davanju komentara i diskutovanju podnetih primedbi, neophodno je javne prezentacije organizovati već u konceptualnoj fazi izrade plana – upravo u toku ranog javnog uvida u Generalni urbanistički plan Beograda, koji se trenutno održava, piše u saopštenju.
Zahtev podnose organizacije, inicijative i neformalna udruženja građana:
- Nova planska praksa,
- Ministarstvo prostora,
- RERI – Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu,
- Polekol,
- Pravo na vodu,
- BOŠ – Beogradska otvorena škola,
- CEUS,
- Ulice za bicikliste,
- Ekonaut,
- Zelena tranzicija,
- Bela čaplja 1165,
- Blok 37 zajednička akcija,
- ZaNašKej
- Blokovi.com
- EKO Društvena akcija
- UG Komšija Krnjača
- Bežanija ostaje, Kosa prkosi
- Sačuvajmo Gardoš i Zemun
- Mirijevo zeleno i zdravo
- Tačka komunikacije
- CZKD
- Udruženje građana Šljunkara
- Blok 8 – Kineski zid
- Inicijativa za zeleniji i uređeniji blok 44
- MZ Stjepana Filipovića
- Grupa Za naš lepu kraj Stjepana Filipovića
- Inicijativa Blok 33
- UG Zajednička akcija Blok 70/70a
- Blok 45 Akcija
- Sačuvajmo zelenu Zvezdaru
- UG Unija Treći Beograd