Srbija

09.05.2023. 16:10

Infostud

Autor: Nova ekonomija

Problemi na tržištu rada isti uprkos rastu zaposlenih

Proizvodnja kompanije Konelek Foto: Paola Felix Meza

Srbija

09.05.2023. 16:10

Gotovo svi statistički pokazatelji, izuzev inflacije, govore o napretku na tržištu rada, ali problema i te kako još ima, saopštio je Infostud. I dok sindikati ukazuju da statistika često zna da maskira realnost, poslodavci ističu da tržište rada u Srbiji nikada nije bilo življe.

U Srbiji ima ukupno 2.349.747 zaposlenih radnika, sa prosečnom platom od nepunih 700 evra (81.359 dinara), ali i inflacijom koja je premašila 16 odsto, navodi se u saopštenju Infostuda.

Broj zaposlenih u Srbiji je samo za sedam poslednjih godina porastao sa 1,98 miliona na 2,35 miliona, što znači da je sada na domaćem tržištu čak 370.000 više zaposlenih, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku.

Raste broj radnika sa ugovorom o radu u preduzećima, ali i broj onih koji su pokrenuli sopstveni biznis i uposlili još više ljudi. Jedini pad, od 2016. do danas, beleži se kod individualnih poljoprivrednika. Njihov broj je gotovo prepolovljen.

POSLOVI SA SREDNJOM ŠKOLOM, ZA PLATU OD 1.000 EVRA

Rast zaposlenosti prati i rast prosečne zarade. Tačnije – brže je rasla plata, nego zaposlenost.

Tako je prosečna plata, prema poslednjim dostupnim podacima Republičkog zavoda za statistiku za februar 2023. godine, iznosila je 81.359 dinara neto, što je 694 evra. Samo sedam godina ranije, u februaru 2016. godine, prosečna neto plata iznosila je 44.450 dinara. Prema tadašnjem kursu evra, koji je premašivao 123 dinara, to je bio mesečni prihod od 360 evra.

Najveća plata u Beogradu, najniža u Bojniku

Sindikati navode da je nesporno da zarade zaposlenih rastu, ali ocenjuju da je to i dalje – polako i nedovoljno.

„Iako statistika umnogome maskira realnost, jasno je da iole pristojno može da se zaradi samo u velikim gradovima, kao i u pojedinim i manjim gradovima u kojima rade uspešne fabrike“, navode u Asocijaciji nezavisnih i slobodnih sindikata (ASNS).

Podaci Republičkog zavoda za statistiku pokazuju da su zarade najveće u Beogradskom regionu, u proseku iznose 102.707 dinara. Međutim, u ASNS upravo Beograd uzima za pokazatelj koliko zarade mogu značajno da se razlikuju.

„Tako je zarada u opštini Stari grad skoro tri puta veća nego u beogradskoj opštini Sopot. A, na nivou Republike stanje je, još dramatičnije. Poređenja radi, najniža plata u zemlji je, prema zvaničnoj statistici, u opštini Bojnik – svega 54.729 dinara“, naveli su u ASNS.

Počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković, kaže za Infostud da treba imati u vidu da u Srbiji posluje više od 400.000 prijavljenih privrednika. I među njima ima velikih razlika i prema granama delatnosti i prema veličini.

„Činjenica je, međutim, da je u mnogim domenima privrede došlo do značajnog napretka. Takav primer je građevinarstvo koje je znatno napredovalo. Dolazak stranih investitora koji zapošljavaju značajan broj radnika doveo je do toga da se zaoštrio odnos na tržištu rada zbog nedostatka određenih kvalifikacija među radnicima. Pa čak i kod onih poslova gde se ne traže kvalifikacije“, ističe Atanacković.

Najmanja prosečna plata u EU je u Bugarskoj

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.