Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije saopštio je da su obećanja Aleksandra Vučića o povećanju plata u prosveti, uz druga obećanja koja je dao u jučerašnjem obraćanju javnosti, porazna po prosvetu i društvo u celini.
„Predsednik očigledno doživljava Srbiju kao državu u kojoj vladar, prema svojim političkim potrebama i prema proceni svog izbornog rejtinga, može i treba da deli novac iz budžeta kao da je to njegov lični novčanik, a da su građani koji primaju plate iz budžeta podanici koji treba da budu zahvalni na tome“, navodi se u saopštenju Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije (NSPRS).
Zarade bi u državnom i javnom sektoru, a time i u prosveti, trebalo da se utvrđuju kroz socijalni dijalog, na osnovu realnih ekonomskih pokazatelja, uz uvažavanje značaja određenih poslova za funkcionisanje i razvoj društva. Socijalnog dijaloga između vlade i primalaca plata iz budžeta, iako je to zakonska obaveza, u Srbiji nema već dvanaest godina, ukazuje NSPRS.
ŠTA SU PROSVETARI TRAŽILI OD DRŽAVE, A ŠTA DOBILI?
Zato se se prema obećanjima predsednika, koji nije nadležan da se bavi pitanjima zarada u prosveti, treba odnositi kao prema „danajskim darovima“, saopštio je nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije i pozvao zaposlene u obrazovnom sistemu da kako navode na „poražavajući tretman od strane aktuelne vlasti“ reaguju još intenzivnijim i masovnijim učešćem u protestima „Srbija protiv nasilja“.
Prosvetnim radnicima potrebne bolje zarade i veći ugled u društvu