Srbija

27.02.2025. 17:07

Beta

Autor: Nova ekonomija

Radosavljević: Odlaganje nije ukidanje sankcija NIS-u, ali je dobar signal

NIS Nova ekonomija: Katarina Pantelić

NIS

Srbija

27.02.2025. 17:07

Profesor na fakultetu FEFA Goran Radosavljević rekao je danas da odlaganje sankcija Kancelarije za upravljanje imovinom u inostranstvu (OFAK) pri Ministarstvu finansija SAD, prema Naftnoj industriji Srbije (NIS), ne znači ukidanje odluke o kaznenim merama, ali je, kako je naveo „dobar signal“.

„Sankcije se ne ukidaju na ovaj način, postoji procedura u kojoj se može tražiti privremeno odlaganje ili dozvole za neke poslove, uprkos sankcijama. Pretpostavljam da je advokatski tim, koga je angažovao NIS dobro obrazložio značaj te kompanije za Srbiju i energetsku bezbednost i da ne može u kratkom roku da reši taj poblem, pa je odobreno odlaganje pod nekim uslovima“, rekao je Radosavljević za Betu.

Dodao je da je dobro što su sankcije odložene na 30 dana, ali da opasnost od sankcija nije uklonjena.

Radosavljević je rekao da se na sajtu OFAKA može videti da je sredinom januara ove godine dato niz izuzetaka pod određenim uslovima pravnim licima koja su pod direktnim ili indirektnim sankcijama.

„Pretpostavljam da će u narednih 30 dana OFAK kontrolisati NIS, šta radi i ako bi, na primer isplatio dobit Gaspromnjeftu, verovatno bi odlaganje sankcija bilo obustavljeno. Verujem da ovaj vid odlaganja, takođe podrazumeva ispunjenje nekih zahteva koji se još ne vide u objavljenoj dokumentaciji“, rekao je Radosavljević.

Objasnio je da, na primer hrvatski naftovod, Janaf nema dozvolu za izuzeće, i ako bi poslovao sa NIS-om, koji je pod sankcijama, bio bi u riziku da i sam podpadne pod te mere.

Naveo je da je odlaganje ipak dobar signal i da može da se desi da se „sankcije kada se jednom odlože da se to učini i drugi i treći put“.

NIS, kako je rekao, može da kaže da ga nije briga za američke sankcije jer posluje u regionu. Međutim, kako je dodao, ta kompanija kupuje delove na svetskom tržištu, naftu takođe, a finansijske institucije, koje sarađuju sa NIS-om, su takođe međunarodne i na taj način, bez odlaganja, svi koji sarađuju sa NIS bi, takođe pali pod udar sankcija.

„Ako bi nastavile da posluje sa NIS-om pod sankcijama i banke bi indirektno došle pod udar tih mera. Plaše se one, Janaf, dobavljači, kupci, međunarodne komapnije, pa će prekidom saradnje i sami indirektno blokirati NIS. Saradnju neće prekinuti jedino ako je korist od nje veća od štete zbog njenog prekida“, rekao je Radosavljević.

Konsultant za energetiku Željko Marković rekao je da je OFAK odložio sankcije, ali da se u objavljenom dokumentu ne vidi razlog.

„Može se videti da su dozvoljene autorizovane transakcije do 28. marta, do kada su sankcije odložene. To znači da će banke do tog roka moći da rade sa NIS-ovim transakcijama, a kojim ne vidi se iz dokumenta“, rekao je Marković.

OFAK je usvojio zahtev NIS-a za odlaganje sankcija jer su, prema navodima iz Vlade Srbije, shvatili značaj te kompanije za ekonomiju i građane Srbije, kao i za energetsku stabilnost regiona.

Sankcije su odložene do 28. marta. Kompanija NIS je ranije, uz podršku Vlade Srbije i Vlade Mađarske, uputila zahtev OFAK-u za produženje roka za primenu sankcija od 90 dana.

NIS je juče objavio na Beogradskoj berzi da je Gaspromnjeft, ćerka firme Gasproma, smanjio svoj vlasnički udeo u NIS-u sa 50 odsto na 44,84 odsto jer je preneo 5,15 odsto akcija Gaspromu koji je povećao svoj udeo u NIS-u sa 6,15 odsto na 11,30 odsto.

Američki Sekretarijat za finansije doneo je 10. januara odluku o uvođenju sankcija ruskim kompanijama Surgutnjeftu i Gaspromnjeftu i njihovim firmama kako bi, prema navodima iz obrazloženja „smanjio prihode Moskve od prodaje energenata kojim finansira rat u Ukrajini“.

Ukoliko banke sa kojima NIS posluje pristupe sankcijama, JANAF će biti najmanji problem

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.