Svi radovi na odsumporavanju dimnih gasova na Termoelektrani „Nikola Tesla A“ biće završeni do kraja ovog meseca, najavila je ministarka rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović Handanović.
Ona je prilikom obilaska radova precizirala da je za rojekat izdvojeno gotovo 215 miliona evra i da izgradnja tog postrojenja u TENT A doprinosi smanjenju emisija sumpor-dioksida deset puta kao i praškastih materija u granicama utvrđenim u Evropskoj uniji i nacionalnim propisima.
Dodala je da će građani Obrenovca, okolnih sela i Beograda „imati značajno kvalitetniji vazduh“, navodi se u saopštenju ministarstva.
Đedović Handanović je podsetila da se ovaj projekat sprovodi uz finansijsku podršku Japanske agencije za međunarodnu saradnju (JICA) koja je zainteresovana da učestvuje i u drugim projektima u energetskom sektoru Srbije.
Ministarka je rekla da će se, zahvaljujući postrojenju za pripremu krečnjaka, kao nusproizvod proizvoditi gips koji se može koristiti u građevinskoj industriji.
„Želimo da podstaknemo EPS da ima značajniju ulogu u cirkularnoj ekonomiji i da iskoristi velike količine gipsa koje će se ovde proizvoditi, poručila je ministarka i dodala da je u toku realizacija projekta opepeljavanja koji će omogućiti i korišćenje pepela koji je važan za izgradnju puteva i drugih objekata u građevinskom sektoru“, rekla je ona.
Navela je da će sledeće godine biti završena izgradnja postrojenja za odsumporavanje u termoelektrani „Nikola Tesla B“, koje će omogućiti smanjenje emisije sumpor-dioksida za približno 20 puta.
„Završetak postrojenja za odsumporavanje u TENT B će značiti da ćemo za više od 50 odsto proizvedene električne energije iz termoelektrana primenjivati najsavremenije ekološke mere i smanjiti negativne uticaje na životnu sredinu“, rekla je ministarka.
Inače, izvođač radova na ovom projektu je japanska kompanija Mitsubishi Pover (Mitsubishi Power), a odsumporavanje će se vršiti na blokovima A3 do A6, dok bi TENT A1 i A2 trebalo da budu ugašeni do kraja 2027. godine, skoro šest decenija od puštanja u rad.
Projekat odsumporavanja je u ovoj termoelektrani počeo pre skoro sedam godina, dok je još jedan ovakav projekat urađen u termoelektrani „Kostolac B“ koja je sa radom počela još prošle godine.
Mitsubishi Power je ranije izgradio postrojenje za odsumporavanje u termoelektrani Ugljevik u Bosni i Hercegovini.
Finansijski benefit za EPS od gradnje RHE Bistrica do 140 miliona evra godišnje