Procenjena cena arhitektonskih radova na Železničkoj stanici u Novom Sadu porasla je za više od 1,5 miliona evra, odnosno više od 60 odsto, između 2020. i 2023. godine, pokazuju predračuni. U oktobru prošle godine procenjivano je da će ovi radovi koštati oko 468 miliona dinara, ili četiri miliona evra, što je i dalje daleko od 16 miliona o kojima je govorio Goran Vesić.
Prema dokumentu iz oktobra 2023. godine, koji je objavljen na sajtu Infrastrukture železnice Srbije, cena arhitektonskih radova procenjena je na malo više od 468 miliona dinara.
U dokumentima koje je prethodno ekskluzivno objavila Nova ekonomija, vidi se da je vrednost istih radova u februaru 2020. godine bila procenjena na 288,8 miliona dinara.
Ovo znači da je u međuvremenu procenjena vrednost porasla za 179,2 miliona dinara.
Radi se samo o arhitektonskim radovima, a dodatan novac predviđan je za spoljno uređenje i saobraćajnice.
Predračun iz 2020:
Prema predračunu iz 2020. godine, planirano je još devet miliona dinara za spoljno uređenje, 5,5 miliona dinara za saobraćajnice i 1,5 miliona dinara za rušenje postojećih objekata.
Dokument iz 2023. godine ne navodi procene ovih troškova, već samo procenjenu cenu arhitekture.
Šta je tačno poskupelo?
Kada se dva dokumenta uporede po stavkama, vidi se kako se kretala procena vrednosti radova.
Najskuplja stavka i 2020. i 2023. godine bili su aluminarija i bravarski radovi; Oni su najpre procenjeni na 119,7 miliona dinara, pa je potom procena porasla na 150 miliona.
Još jedna stavka koja je drastično porasla su kamenorezački radovi, najpre procenjeni na 13,1 milion dinara, a potom na 87 miliona dinara.
Predračun iz 2023:
Radovi demontaže i rušenja poskupeli su za oko šest miliona dinara, betonski i armirano-betonski radovi za 8,8 miliona, zidarski skoro duplo – sa 8,5 na 16,1 milion, a suvomontažni radovi za skoro 10 miliona dinara.
Pojedine stavke su i pojeftinile – izolaterski radovi najpre su procenjeni na 45,6 miliona dinara 2020. godine, da bi tri godine kasnije procena iznosila 41,5 miliona.
Ali skočile su cene limarskih i keramičarskih radova, čelične konstrukcije, podopolagačkih, molersko-farbarskih, fasaderskih i „raznih“ radova.
Takođe, u predračun iz 2023. uključene su dve stavke koje nisu bile planirane ranije – 1,8 miliona dinara za sistem zaštite od ptica i 5,4 miliona za nabavku mobilijara.
Dok se u predračunu iz 2020. godine navodi manje stavki više vrednosti, docniji je znatno detaljnije razrađen.
Šta je tvrdio Vesić?
Tadašnji ministar građevinarstva Goran Vesić posetio je Železničku stanicu u Novom sadu 5. jula, i tom prilikom kazao da je u rekonstrukciju stanice uloženo 65 miliona evra, od čega 16 miliona u samu zgradu.
„Ona je renovirana, ali je sačuvan i izgled kakav je imala kada je napravljena i po čemu je i bila poznata„, rekao je tada Vesić.
Nakon što se ispostavilo da je predračun iz 2020. prognozirao znatno manju cenu, postavilo se pitanje – odakle ministru cifra od 16 miliona.
Nemanja Nenadić iz Transparentnosti Srbija ranije je rekao za Novu ekonomiju da je neophodno što pre objaviti sve nedostajuće dokumente u vezi sa ovim poslom, ali i svim drugim sličnim aranžmanima sa partnerima Srbije na infrastrukturnim radovima, ne samo iz Kine, već i drugih zemalja.
“Ovo je još jedan dokaz da Srbija mora da prekine praksu ugovaranja takvih radova bez tendera, a u najmanju ruku, ako ih već na taj način dogovara, da bi predstavnici naše Vlade morali da predstave i poslanicima i građanima, na osnovu kojih proračuna su došli do zaključka da je cena koju ćemo platiti za te radove realna”, kazao je Nenadić za Novu ekonomiju u novembru.
Pad nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra odneo je 15 života, a nakon nesreće Vesić je podneo ostavku, pa potom bio uhapšen.
Bivši ministar nije odgovorio na pitanje Nove ekonomije o vrednosti projekta i svojoj izjavi iz jula.
Zbog nesreće je uhapšeno ukupno 13 osoba, uključujući Vesića, kome je u međuvremenu ukinut pritvor.
Osumnjičena bivša v. d. direktorka Infrastrukture železnica Srbije Jelena Tanasković je na saslušanju u tužilaštvu prebacila svu odgovornost za projekat železnice na bivšeg ministra, kako je prethodno otkrila Nova ekonomija.
Za kupovinu autobusa i tramvaja GSP Beograd će se zadužiti još 22 milijarde dinara, predviđeno je novom odlukom ovog javnog komunalnog preduzeća, za koju je "zeleno svetlo" dala Skupština Beograda u sredu 25...
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je jutros da je, "uprkos brojnim opstrukcijama, političkim ometanjima i napadima", završena brza saobraćajnica Šabac - Loznica, koja spaja Mačvu i Podrinje.On j...
Vlada Srbije donela je odluku da emituje državne obveznice u vrednosti od 120 milijardi dinara, odnosno nešto više od milijardu evra, objavljeno je u Službenom glasniku.Dugoročne državne hartije od vredn...
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Martinović je pozvao na sastanak, u nedelju 29. decembra, predstavanike Udruženja za spas i opstanak stočara Zapadne Srbije i iz Udruženja "Naše ml...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok