Vesti iz zemlje

24.04.2023. 13:25

Poslovni.hr, Nova ekonomija

Autor: Nova ekonomija

Raste cena šećera, raste i broj zasada pod šećernom repom

Foto: Pixabay

Ministarstvo poljoprivrede nedavno je objavilo izveštaj o stanju na tržištu šećera u Srbiji, u kom se domaćim poljoprivrednicima predlaže da iskoriste rast cene tog zaslađivača na svetskom tržištu, i ove godine zaseju više šećerne repe.

Kako piše u izveštaju Ministartva poljoprivrede, nakon prošlogodišnje stabilizacije, cene šećera na svetskom tržištu ponovo su počele da poskupljuju.

Nakon rasta od 6,9 odsto u februaru, čime je cena podignuta na najviši nivo od 2017. godine, sada je zabeležen još jedan rast od 1,5 odsto.

Najnoviji izveštaj Organizacije Ujedinjenih nacija FAO (UN Food and Agriculture Oragnisation, Organizacija Ujedinjenih nacija za hrnau i poljoprivredu) pokazuje da su na svetskom tržištu prehrambene namirnice pojeftinile u proseku za 20 odsto tokom 2022. godine, osim šećera koji je ponovo poskupeo.

U 2022. godini površina pod ovom kulturom iznosila je 34.728 hektara, a proizvodnja je bila za 18,6 odsto manja u odnosu na prethodnu sezonu.

Pad prinosa usled suše bio je manji nego kod ostalih prolećnih kultura, što će biti jedan od razloga povećanja zasejanih površina ove godine.

Pored bolje cene koju nude šećerane, na to će uticati i značajne državne subvencije za proizvođače šećerne repe. Za površine do 500 hektara (sa prinosom od 50 tona po hektaru) proizvođači će moći da dobiju 35.000 dinara po hektaru, navodi se u izveštaju Ministarstva poljoprivrede.

Globalna proizvodnja šećera u tržišnoj 2022/23. godini procjenjuje na oko 183,2 miliona tona, što je za 2,8 miliona tona više nego prošle sezone.

Istovremeno, očekuje se i da će potrošnja dostići rekordan nivo, zbog rasta na tržištima Kine, Indonezije i Rusije.

To će, napominju stručnjaci, dovesti i do pada zaliha, jer će rast globalne potrošnje premašiti porast u proizvodnji.

Rastu cene šećera, poskupljuju i slatkiši

Kako navode u Ministarstvu poljoprivrede, u narednim mesecima trebalo bi da bude zaključen i Sporazum o slobodnoj trgovini između EU i Australije. O ceni šećera verovatno će se tek govoriti u narednim mesecima ukoliko Evropa ne uspe da nadomesti svoj manjak uvozom sa udaljenih tržišta.

Francuska, koja je veliki proizvođač, očekuje najslabiju setvu šećerne repe za poslednjih deset godina zbog zabrane pesticida koji je efikasan u zaštiti ove biljne kulture. Zbog toga su proizvođači i prerađivači jako zabrinuti da li će biti dovoljno šećera na tržištu.

Ključni razlog problema sa šećerom su vremenski rizici, koji pogađaju najveće proizvođače ove namirnice.

Kako je prenela i Nova ekonomija, portal CNBC objavio je da bi se rast cena šećera mogao preneti i na krajnje potrošače, u obliku poskupljenja njihovih omiljenih slatkiša, poput sladoleda, keksa, čokolade, bombona.

Stručnjaci: Srbija mora da znatno da poveća robne rezerve

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.