Srbija

25.02.2022. 16:08

TechCrunch

Autor: Nova Ekonomija

Reakcija tehnološke industrije na rusku invaziju na Ukrajinu

Rusija je 24. februara započela invaziju na susednu Ukrajinu nakon višemesečnog vojnog gomilanja na njenim granicama, a napad je počeo sajber napadima koji su ciljali ukrajinska vladina odeljenja sa poplavama internet saobraćaja i malvero...

Foto: Pixabay

Srbija

25.02.2022. 16:08

Rusija je 24. februara započela invaziju na susednu Ukrajinu nakon višemesečnog vojnog gomilanja na njenim granicama, a napad je počeo sajber napadima koji su ciljali ukrajinska vladina odeljenja sa poplavama internet saobraćaja i malverom za brisanje podataka, preneli su me]unaordnimediji. Nakon toga je usledio napad sa zemlje, mora i vazduha. Ukrajinski mediji takođe izveštavaju o prekidima rada izazvanim sajber napadima, za koje ukrajinska vlada kaže da ih „nedvosmisleno povezuje“ sa Moskvom.

Uticaji invazije se nesumnjivo, osećaju u širem tehnološkom ekosistemu Ukrajine, koji uključuje ne samo stotine startapova i većih tehnoloških firmi, već i kancelarije za istraživanje i razvoj za neke od najvećih svetskih tehnoloških brendova.

Direktor jedne velike tehnološke kompanije, koji je TechCrunch zamolio da ga ne imenujemu „zbog bezbednosti zaposlenih“, potvrdio je da je u procesu izrade plana evakuacije svog osoblja u Ukrajini. Sadašnji plan je da se smisli kako da se osoblje prebaci preko granice u Mađarsku ili Poljsku.

Situacija će takođe izazvati velike ekonomske posledice za startap kompanije u Ukrajini kao što je Readdle, kompanija koja proizvodi PDF, e-poštu i druge alate za produktivnost.

Sa sedištem u južnom gradu Odesi, glavni portparol i generalni direktor kompanije, Denis Žadanov, rekao je da je u ovom trenutku bilo previše hitnih slučajeva koje treba rešiti. 

On je za TechCrunch istakao: „Pre nekog vremena smo napravili planove za kontinuitet poslovanja i sada ih izvršavamo. Svi Readdle proizvodi i usluge su u funkciji i u ovom trenutku nema evakuacije za tim.“

Softverska kuća MacPaw, koja razvija Mek softver i uslužne programe, rekla je u blog postu da, iako je njeno sedište u Kijevu, njena infrastruktura se nalazi na Amazon Veb Services-u i fizički se nalazi van Ukrajine. Njegov procesor plaćanja, Paddle, nalazi se u Velikoj Britaniji i predviđa da se „ništa neće promeniti“ za njegove korisnike.

„U ovom trenutku, ostajemo jaki, ujedinjeni i spremni da branimo suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine“, rekao je MacPaw u mejlu za TechCrunch.

Pored startapova, postoje veće tehnološke kompanije koje obavljaju istraživanja van zemlje, kao i timove koji pružaju više lokalizovane usluge, u rasponu od sadržaja do prodaje oglasa.

Za one sa platformama koje su okrenute potrošačima kao što su Google-ov YouTube ili BiteDance-ov TikTok, pitanje će biti kako se one koriste ili zloupotrebljavaju sa dezinformacijama, cenzurom, i kako kompanije upravljaju takvom vrstom saobraćaja. Povrh toga je i pitanje servisa u celini, kako oni rade i da li su u opasnosti da budu ugašeni zbog sankcija ili prekida internet usluge. 

Gugl, kako izgleda, ima oko 200 ljudi koji rade u zemlji, pokrivajući i istraživanje i razvoj za globalne usluge i lokalizovane operacije. Tokom godina se suočio sa nizom problema sa cenzurom oko Jutjuba u Rusiji.

Uber, koji u Ukrajini posluje od 2016. godine i prisutan je u devet gradova, pauzirao je rad unutar zemlje. Ova kompanija je ponudila zaposlenima u Kijevu i njihovim užim porodicama privremeno i dobrovoljno preseljenje u druge delove Ukrajine ili druge zemlje.

„Naš fokus je i dalje da činimo sve što možemo da zaštitimo bezbednost korisnika Ubera, vozača i zaposlenih. Imamo višefunkcionalni tim koji veoma pažljivo prati situaciju i vratićemo uslugu čim to bude bezbedno“, rekao je Uber za TechCrunch.

Lyft je takođe preduzeo mere predostrožnosti za svoje zaposlene u Ukrajini naglasivšii da je njihov prioritet bezbednost i dobrobit članova njihovog tima u Ukrajini. 

„Pružamo finansijsku podršku za spremnost za hitne slučajeve i za one koji žele da se privremeno presele, povećano slobodno vreme i dodatne resurse za mentalno zdravlje. Pažljivo pratimo situaciju i nastavićemo da procenjujemo naš odgovor po potrebi“, rekla je Ešli Adams, portparol Lyfta, za TechCrunch.

„Bezbednost naše zajednice i naših zaposlenih je naš glavni prioritet“, rekao je portparol TikTok-a u izjavi datoj TechCrunch-u.

On jenaglasio da će biti preduzetr mere u vezi sa sadržajem ili ponašanjem koje ugrožavju bezbednost ove platforme, uključujući uklanjanje sadržaja koji sadrži štetne dezinformacije, kao i to da će nastaviti da prate i pristupaju situaciji adekvatnim merama kako se ona bude razvijala.

Šef bezbednosne politike Fejsbuka Natanijel Glejher objavio je na Tviteru o akcijama koje će platforma preduzeti kao odgovor na rusku invaziju na Ukrajinu. Istakao je da je Fejsbuk uspostavio Centar za specijalne operacije sa izvornim govornicima da „pažljivo prati situaciju i deluje što je brže moguće“. 

Platforma je takođe primenila funkciju u Ukrajini koja omogućava korisnicima da zaključaju svoj nalog, što znači da oni koji nisu korisnikov prijatelj ne mogu da preuzmu ili podele svoju sliku profila, ili da vide postove na njihovoj vremenskoj liniji. Ovo je ista strategija koju je Fejsbuk koristio u avgustu da pokuša da zaštiti korisnike u Avganistanu. 

Tviter upozorava korisnike u Ukrajini da zaštite svoje onlajn naloge, kao što su korišćenje višefaktorskog overavanja autentičnosti i onemogućavanje lokacije u tvitovima. To je oštar preokret u odnosu na 24 sata ranije, kada je Tviter potvrdio da je greškom suspendovao naloge koji dele detalje o ruskim vojnim aktivnostima pre invazije.

Izvršni direktor internet giganta Cloudflare Metju Prins rekao je da je kompanija „uklonila sav kriptografski materijal Cloudflarea sa servera u Ukrajini“, nekoliko sati nakon što je invazija počela, kao deo napora da zaštiti podatke i komunikacije korisnika u slučaju da centar podataka je kompromitovan. Cloudflare je otvorio svoj data centar u Kijevu 2016. godine, koji je i dalje operativan prema statusnim stranicama kompanije. Cloudflare pruža isporuku sadržaja i sigurnost mreže organizacijama i vladama.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.