Vesti iz zemlje

04.05.2016. 13:07

Tanjug

Autor: Nova Ekonomija

Sertić: Imamo atraktivnu radnu snagu i brojne trgovinske ugovore sa strancima

Srbija je osnova stabilnosti regiona, poručio je danas u Sarajevu ministar privrede Srbije Željko Sertić, ističući da smo, po infrastrukturnim projektima koje radimo s Kinom vrednim 1,5 milijardi dolara, vodeća zemlja u ovom delu Evrope.

„Srbija čini sve kako bi postigla stabilnost i ekonomski prosperitet u čitavom regionu“, rekao je Sertić na Sarajevo Busineš Forumu (SBF) – „Perspektive Kina +16 CEEC“ ističući u tom smislu važnost saradnje sa Kinom.

Govoreći o projektima koje Srbija ima sa kineskim partnerima, Sertić je pomenuo most „Mihajlo Pupin“, koji je i prvi kineski most u Evropi, ali i paket projekta „Kostolac“ , te dve deonice na Koridoru 11 čija je investiciona vrednost 303 miliona dolara.

Pruga Beograd-Budimpešta, projekat vredan oko dve milijarde dolara, koji se takođe radi u saradnji s Kinezima, doprinosi inicijativi regionalnog povezivanja i umrežavanja, rekao je on.

Sertić je podvukao da je Srbija suštinski zainteresovana za stabilnost regiona, unapređenje dobrosusedske saradnje i bilateralni dijalog sa svim susedima. 

„Zainteresovani smo za miroljubivu politiku, u interesu svih zemalja, a dokaz za to su brojni bilateralni i multilateralni skupovi“, rekao je on.

Ministar je podvukao da je Srbija  izabrala evropski put i usvojila reforme. Zato su, dodaje, nove prognoze rasta BDP-a Srbije za ovu godinu podignute na dva odsto.

„Mi se nadamo da će rast biti i veći. Imamo atraktivnu radnu snagu i brojne trgovinske ugovore sa drugim zemljama“, rekao je Sertić.

On je istakao da je ponosan i što investitori biraju da ulažu u Srbiju, navodeći primer kineske kompanije Hestil koja je privatizovala Železaru Smederevo.

„Da podsetim i da, kao zemlja kandidat za članstvo u EU, Srbija ne zapostavlja odnose sa susedima u regionu. Važno je da ohrabrimo investicije, a garancije za to su i bezbedno okruženje, mir i stabilnost. Tako može da se ostvari bolja i kvalitetnija budućnost“, zaključio je.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.