Srbija

31.03.2023. 11:41

Insajder, Fonet

Autor: Nova ekonomija

Sindikati optužuju da se sprema privatizacija EPS-a, ministarstvo demantuje

Foto: Nova ekonomija/Čedomir Savković

EPS na Beogradskom sajmu 2022

Srbija

31.03.2023. 11:41

Sindikati radnika Elektro-privrede Srbije (EPS) pobunili su se protiv eventualne privatizacije tog javnog preduzeća, za koju smatraju da će slediti nakon što se EPS iz javnog preduzeća transformiše u akcionarsko društvo. Ministarstvo energetike negira da se ta privatizacija uopšte razmatra, dok sindikalci tvrde će se promena statusa značiti gašenje više hiljada radnih mesta.

Kako je preneo Insajder, u javnost je dospeo snimak dela sednice Nadzornog odbora na kojoj je Predsednik Sindikata radnika EPS-a Milan Đorđević Đokin zapretio da će radnici EPS-a „bagerima doći pred Vladu Srbije“.

On u razgovoru za Insajder kaže da je ministarstvo pokušalo da „na mala vrata“ započne transformaciju EPS-a, koja će po mišljenju Sindikata, na kraju dovesti „do njegovog potpunog uništenja“.

„Ja ne bih licitirao da li će ugalj da se poizvodi 20, 30, ili 50 godina. Ja se borim za to da se električna energija dobija iz uglja sve dotle dokle ga ima zato što je najjeftniji domaći energent, siguran sam da to svakoj vlasti odgovara“, ocenio je Đorđević.

Uveren je i da novi predlog transformacije EPS-a, za koji se zalaže Ministarstvo energetike preko svog predstavnika u Nadzornom odboru, odgovara „samo trgovcima struje“. U prilog takvom zaključku vidi i predlog da Skupština EPS-a ubuduće, umesto pet, ima jednog člana – ministra energetike.

Sve je počelo kada je na dnevni red sednice Nadzornog odbora dospeo novi predlog ministarstva o transformaciji EPS-a iz javnog preduzeća u akcionarsko preduzeće.

Odluku o transformaciji Nadzorni odbor je već doneo u decembru prošle godine.

Njime je predviđeno da EPS bude zatvoreno akcionarsko društvo, u sto postotnom vlasništvu Srbije. Zato je tačka dnevnog reda o usvajanju nove odluke, o kojoj sindikat nije zvanično informisan, „izazvao sumnje“.

Sindikati kao spornu stavku vide što je umesto „trgovine strujom“ kao pretežna delatnost EPS-a predviđena „prozvodnja struje“.

U sledećem koraku, Đorđević smatra, „neko sutra može da odluči da je struja iz uglja skupa zbog planiranog uvođenja takse za emisiju ugljendioksida (CO2)“.

Zbog takse na CO2 EPS gasi deset blokova u termoelektranama

U Srbiji se iz uglja dobija oko 70 odsto struje, a država je preuzela obavezu da iz proizvodnje do 2050. godine uklanja ugalj kao energent.

Đorđević kaže da se „zalaže i za promene i za zelenu energiju i za Evropsku uniju“, ali ističe da upravo zemlje EU elektroprivredu imaju pod kontrolom države, kao i da se nisu sve odrekle proizvodnje iz uglja i termoelektrana.

On ocenjuje i da se Srbija „odricanjem struje iz uglja odriče energetske nezavinosti“.

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović u međuvremenu je izjavila da neće biti privatizacije Elektroprivrede Srbije (EPS), čime je demantovala navode sindikalaca.

Prema njenim rečima, radi se o „manipulacijama proteklih dana“, komentarišući optužbe sa sednice Nadzornog odbora i oko usvajanja novog statuta, preneo je FoNet.

„Statut se bavi upravljanjem, svedoci smo da koliko je bitno (u energetskoj krizi) da imamo snažna energetska preduzeća“, rekla je Đedović.

Đedović je rekla da je drugi problem sprovođenje investicija, odnosno to se mora promeniti kako bi se bolje njima upravljalo.

Želimo da vratimo odgovornost na preduzeće, da postoje strukture upravljanja koje će biti odgovorne. Moraju da se dovedu profesionalni ljudi koji će se boriti da naša preduzeća budu stabilnost naše privrede

Problemi u EPS-u kulminirali su krajem 2021. godine kada je pao sneg, a elektro-energetski sistem se zbog manjka uglja našao u kolapsu.

Srbija je kasnije zbog toga skoro godinu dana morala da nadoknađuje struju iz uvoza.

EPS-u od EU kredit od 300 miliona evra

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.