Srbija

28.12.2016. 19:31

Tanjug

Autor: Nova Ekonomija

Srbija se zadužila za 50 miliona dolara kod Svetske banke za vrtiće

Srbija

28.12.2016. 19:31

Ministar prosvete Šarčević najavio je početak korišćenja kredita Svetske banke od 50 miliona dolara koji će se koristiti za rad na mreži predškolskih ustanova.

„Rana pismenost je jako važna kategorija, da roditelji i svi drugi shvate da je to važno za napredovanje deteta za zdravu i pismenu naciju. To je ogroman posao na planu gradnje, obuke, planova i programa, kao i zakona, gde nastojimo da ceo proces ima sistemski tok“, kazao je ministar Šarčević prilikom obilaska vrtića „Skadarlija“.

Šarčević je naveo da imamo dosta praznog prostora u školama zbog slabog nataliteta, ali i nerešen problem u srednjim školama i fakultetima. 

„Pokušali smo u jednom cugu najpre sa Beogradom to da rešavamo i uspeli da rešimo. Tu smo uštedeli pare tako da 50 miliona ne odlazi samo na gradnju“, naveo je ministar. 

Deo sredstava, kako je istakao, otići će na opremu, a deo na obuku ljudi. 

Govoreći o finansiranju predškolskog obrazovanja, Šarčević je rekao da je to složen poduhvat i da su „vaspitači u Beogradu na neki način privilegovani jer imaju dobru platu, stabilnu i na vreme isplaćene obaveze“. 

U ostatku Srbije, kako je dodao, to nije slučaj. 

„Predstoji nam veliki posao da obezbedimo novih 1.000 do 1.500 mesta u već postojećim kapacitetima u osnovnim školama i da preko javno-privatnog partnerstva zainteresujemo one koje ozbiljnije žele da se bave ovim poslom i tako stvorimo više kapaciteta“, dodao je. 

Za Grad Beograd to pitanje predstavlja prioritet, ali novac za izgradnju novih vrtića nije lako obezbediti. 

„Trudimo se da uz pomoć ministarstva nađemo načine i da animiramo kompanije da se preko javno-privatnog partnerstva uključe u ovaj proces kako bi što više dece išlo u vrtiće i bilo spremnije za život u 21. veku“, istakao je gradski menadžer Goran Vesić. 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.