Vesti iz zemlje

19.07.2023. 14:53

Nova ekonomija

Autor: Nevena Petaković

Srbija zajmi 324 miliona evra za reformu energetike i životnu sredinu

U proceduri nekoliko zajmova vezanih za "zelene" politike

Pixabay

Srbija planira da uzme tri zajma vredna preko 324 miliona evra za ekološke projekte i zelenu tranziciju, koji se sada nalaze u skupštinskoj proceduri. 

Sporazum o zajmu sa Međunarodnom bankom za obnovu i razvoj, namenjen razvojnoj politici zelenog rasta vredan je 149,9 miliona evra, a čeka se i skupštinsko odobrenje Sporazuma o zajmu od 69,3 miliona evra za „Projekat unapređenja upravljanja javnim finansijama za zelenu tranziciju, gde će zajmodavac biti ista međunarodna finansijska institucija. 

Pred parlamentarcima će biti i kredit od 105 miliona evra za „Program reformi sektora energetike i životne sredine“, sa nemačkom razvojnom bankom KfW.

Ta banka će celokupan zajam Srbiji isplatiti u jednoj tranši, nakon što dobije original Zahteva za isplatu uredno i propisno potpisan od strane Ministarstva finansija.

Kada se radi o rokovima za isplatu zajma Srbiji, u sporazumu se navodi da KfW ima pravo da odbije zahtev za isplatu koji primi nakon 30. juna 2024.

Srbija će zajam otplaćivati od 15. novembra 2025. godine do 15. novembra 2033. godine u 17 rata, vidi se iz plana otplate.

Srbija će zajam, koji ne prelazi ukupan iznos od 105 miliona evra, koristiti „isključivo“ za finansiranje budžeta Srbije u svrhu „Programa reformi sektora energetike i životne sredine“, piše u sporazumu. 

Tokom misije Svetske banke koja je održana u januaru 2023. godine, KfW, Svetska banka, Francuska agencija za razvoj (AFD) i Srbija su se saglasili oko inicijativa u domenu politika i utvrdili ciljeve, politike i mere u cilju unapređenja reformskih procesa u sektoru energetike i životne sredine u Srbiji, piše u preambuli sporazuma.

Potvrđeno je, kako piše, da će se program finansirati paralelno zajmom Svetske banke i zajmom AFD-a.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.