Srbija

15.09.2020. 13:27

RTS

Autor: Nova Ekonomija

Sve veće interesovanje za šipak iz Srbije

U evropskim zemljama postoji veliko interesovanje za organski uzgajani šipak iz našeg regiona, a razlog je što je čak tri puta bolji od onog koji potiče od najvećih svetskih uzgajivača, prenosi RTS.Srbija bi značajno mog...

Foto: Pixabay

Srbija

15.09.2020. 13:27

U evropskim zemljama postoji veliko interesovanje za organski uzgajani šipak iz našeg regiona, a razlog je što ima čak tri puta više aktivnih, hraljivih materija od onog koji potiče od najvećih svetskih uzgajivača, prenosi RTS.

Srbija bi značajno mogla da uveća izvoz organskog šipka, a ovih dana u toku je berba plodova te biljke koja je pogodna i za uzgoj.

Čile u Južnoj Americi trenutno je naveći svetski uzgajivač šipka, odnosno divlje ruže.

Kako navodi RTS, jedan od najvećih uzgajivača organskog šipurka u Srbiji je Karolj Fekete iz Novog Kneževca.

Njegova plantaža se prostire na ukupno 50 hektara i reč je o mladim zasadima, starim četiri godine, a prinos je oko jedne i po tone po hektaru.

Sva proizvodnja je namenjena za izvoz, a najviše se koristi za farmaceutsku i prehrambenu industriju.

„To su sve sorte koje koristim, to su obogaćeni „C“ vitaminom i pektinima su jako bogate i to prerađivačka industrija traži“, kaže Karolj Fekete. 

KAKAV JE UTICAJ SRPSKOG SELJAKA NA PRIVREDNI RAST

Šipak se bere mašinski posebnim beračem poljskog konstruktora koji u prolazu između redova skida plod samo sa jedne strane biljke, a dnevno može da se obere oko dva i po hektara.

„Ne sme da se ide brzo i ne sme ni da se pojača vibracija zato što onda mlati, znači onda faktički gubimo višegodišnji rod. U mašini je to dobro što može sama sebe da pomera“, objašnjava Ištvan Fazekaš, traktorista.

Kod organske proizvodnje divlje ruže nema đubrenja zemljišta, upotrebe pesticida, herbicida i navodnjavanja.

„Zahvalna je ona za dobro zemljište, ali izuzetno dobro podnosi i surove uslove, lošije tipove (zemljišta) petu, šestu klasu. Izuzetno dobro može da rodi“, ukazuje Karolj Fekete.

Evropski otkupljivači očekuju značajno povećanje ove proizvodnje iz Srbije, a stimuliše se osnivanje plantaža, a obezbeđene su i sadnice materijal.

Početno ulaganje po hektaru je oko hiljadu evra.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.