Više od polovine austrijskih kompanija koje posluju u Srbiji smatra da se opšte privredno stanje u nije promenilo, čak 35 odsto smatra da se pogoršalo, a svega pet odsto da se poboljšalo u proteklih godinu dana. Pesimizam vlada i u njihovim projekcijama za predstojećih 12 meseci, pošto tačno 44 odsto njih smatra da će se stanje pogoršati, a isto toliko procenata da se neće promeniti, rezultati su ankete koju je sprovela ambasada Austrije u Srbiji.
Dodatnih sedam odsto ocenjuje da će se opšte stanje privrede u Srbiji dogodine poboljšati, a pet odsto nije odgovorilo na upit.
Austrijske podružnice koje posluju u Srbiji kao najproblematičniji faktor navode (manjak) borbe protiv korupcije i kriminala, postojeće stanje u sprovođenju javnih nabavki, politiku subvencionisanja, birokratiju, ali i kupovnu moć domaćeg stanovništva.
Rezultati ankete, provedene u Austrijskim firmama koje posluju u Srbiji, pokazuju da su raspoloživost i kvalitet lokalnih dobavljača ocenjeni kao pretežno dobri.
Uprkos navedeno, austrijska preduzeća su zainteresovana da osnuju svoje firme u Srbiji, a u ovom trenutku postoji oko 800 njih, najviše trgovinskih partnera i kancelarija, rečeno je na konferenciji za novinare u ambasadi Austrije.
Austrijske firme u Srbiji su obezbedile oko 23.000 radnih mesta, dok se obim njihovih investicija u zemlji kreće oko 3,6 milijardi evra.
Pretežna delatnost austrijskih preduzeća u Srbiji je distribucija austrijskih proizvoda ili usluga (37 odsto), zatim uslužna delatnost (35 odsto) i proizvodnja u zemlji (28 odsto).
Kao najveći vladajući geopolitički fenomen koji krije najveći potencijal rizika za poslovanje u Srbiji, preduzeća su navela „trku svetskih sila i opasnost od razdora između Istoka i Zapada“, zatim rat između Rusije i Ukrajine, pojačanu promeniprivrednih sankcija, konflikt Srbije sa supranacionalnim institucijama i propisima (npr STO, GATT, EU i druge)…
U 2022. godini uvoz robe iz Austrije u Srbiju prvi put je premašio granicu od milijardu evra, dok je uvoz usluga u Austriju povećan za više od 50 odsto, istaknuto je na konferenciji.
Izveštaj Evropske komisije: Napredak u ekonomskim reformama usporavaju javna preduzeća