Tona peleta na stovarištima u Srbiji je 320 evra i dvostruko je veća nego pre godinu dana. Pored toga, susedna Bosna i Hercegovina zabranila je izvoz tog energenta na 90 dana, što dodatno može negativno da utiče na domaće tržište, piše dnevni list Danas.
Kako se ocenjuje, tržište peleta ove godine postalo je pravi „ekspres-lonac“, pored poskupljenja drugih energenata, pre svega nafte i gasa na svetskom tržištu.
Bosna i Hercegovina je zabranila i izvoz šumskih sortimenata, ogreva i drugih proizvoda od drveta među kojima je i pelet. Reč je o zabrani koja, naravno, može i da se produži.
Pored zabrane izvoza iz BIH, još jedna vest negativno utiče na tržište peleta u Srbiji, požar u fabrici peleta Jela Star u Kolovratu kod Prijepolja.
Vlasnik fabrike peleta Bio Enerdži Point Zoran Drakulić rekao je kako ima saznanja da je ove godine preduzeće Srbijašuma potpisalo 50 odsto više ugovora nego što je plan za pojedina gazdinstva.
Drakulić: Subvencije stranim proizvođačima peleta – nelojalna konkurencija
Ogrev u Srbiji poskupeo i preko 50 odsto
Kako je Aleksandar Vučić urušio energetsku bezbednost zemlјeKako je dodao, radi se o ugovorima sa firmama koje nemaju proizvodnju, kao i da je prodaja drveta takvim firmama krivično delo.
„Pozivam tužilaštvo i finansijsku policiju da dođu kod mene, na raspolaganju smo da damo sve informacije“, rekao je Drakulić.
U Srbijašumama nisu odgovorili na pitanja Danasa o tome ko može da dobije drvo od tog preduzeća i sa kim su ove godine potpisivali ugovore.