Vesti iz zemlje

20.10.2023. 09:19

Be Risk Protected

Autor: Nova ekonomija

Tržište poslovnog prostora nedovoljno razvijeno

Foto: Pixabay

Tržište poslovnog prostora u Srbiji još je u fazi slabo do srednje razvijenog, objavljeno je u publikaciji „Nekretnine. Finansiranje. Osiguranje“ koju izdaje Be Risk Protected.

U tekstu Tržište poslovnog prostora u Srbiji, Srđan Vujičić izvršni direktor MD Conza Properties navodi da usled tržišnih zakona ponude i potražnje, i rente beleže rast u odnosu na 2022. godinu i sada su na nivou od nekih 17 evra po kvadratu.

„Zakupci treba da imaju na umu takozvanu “formulu rente” jer cena zakupa najčešće ne prestavlja ukupni trošak: na pomenutu cifru dodaje se servisni trošak (najčešće oko četiri evra po kvadratu EUR) i trošak korišćenja zajedničkih prostorija – lobija, liftova, hodnika, koji se formuliše kao „add on“ faktor (najčešće oko 10 odsto na zakupljenu kvadraturu). Dodatni trošak je, takođe, i parking“, piše u tom tekstu.

U Srbiji se kancelarijski prostor u značajnijem obimu nalazi samo u Beogradu i delom u Novom Sadu, a ostali gradovi se vode kao “sekundarno tržište poslovnog prostora”, gde su rente manje za 20-50 odsto u odnosu na prestonicu, navodi se u publikaciji.

U poređenju sa zemljama u regionu, interesantno je i primetiti da je renta u Zagrebu nešto niža nego u Beogradu, i iznosi 16,5 evra po kvadratu. U Budimpešti je značajno viša i kreće se na nivou od oko 23 evra po kvadratu, te je realno očekivati da renta u Beogradu zadrži sadašnji nivo ili blago poraste.

Vujićič očekuje da će se i u narednim godinama nastaviti sa razvojem ovog segmenta tržišta nepokretnosti, kao i da, bez obzira na povećanje ponude, neće doći do smanjenja rente iako je posle pandemije nemali broj globalnih korporacija rešio da racionalizuje poslovno okruženje i dozvolio da određeni broj zaposlenih radi van kancelarije, objavljeno je u publikaciji.

„Vodič za razvoj nekretnina“ za lakše investiranje

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.